Svorník je veřejnosti známý jako aktivista v kauzách karvinské spalovny, havířovského vlakového nádraží nebo jako kandidát do zastupitelstva. Půl roku jezdil také jako řidič autobusu městské hromadné dopravy, s čímž však po několika nehodách sám skončil.

V obou projednávaných případech se jednalo o nehody, které se staly na silvestra 2012 a v červenci 2013 na parkovišti v nákupní zóně, dokonce ve stejném místě na parkovišti poblíž lékárny u Kauflandu. Podle pojišťovny v tom Svorník nebyl tak nevinně, jak by se na první pohled zdálo.

U soudu se mělo prokázat především to, zda si Svorník jako řidič počínal tak, aby případné kolizi zabránil nebo naopak havaroval úmyslně.

Při první nehodě došlo ke kolizi několika automobilů. Při druhé Svorník po kolizi strhl řízení do zídky.

„Přestože obžalovaný tvrdí, že v obou případech se jednalo o zcela nahodilé nehody, já mám za to, že i v jeho výpovědích byly rozpory, které nedokázal dostatečně vysvětlit," řekl státní zástupce.

Naopak obhájce žádal pro svého klienta zproštění obžaloby. „Z provedeného dokazování nevyplynulo, že by obžalovaný úmyslně jednal protiprávně. Nedopustil se ani pojistného podvodu, ani poškozování cizí věci. Neměl zájem riskovat poškození automobilu ani svého zdraví. Plnění pojišťovny nedosáhlo hodnoty opravy. Navrhujeme zproštění obžaloby," řekl státní zástupce.

Soud nakonec v pondělí ve svém verdiktu skutečně Svorníka viny zprostil. „Z počtu zaviněných i nezaviněných nehod sice vyplývá, že je patrně neukázněný řidič, ale úmysl způsobit tyto dvě nehody se prokázat nepodařilo. Zřejmý není ani motiv na obohacení z vyplaceného pojištění," řekl soudce Otakar Chmiel.

Rozsudek není pravomocný a s ohledem na odvolání státního zástupce se případem bude zabývat krajský soud.