Pětadvacetiletý R. H. a stejně starý I. N. stráví ve vězení pět a půl roku. Třetí cizinec – R. Ch., jenž se ukrývá na neznámém místě, dostal o rok více. Senát v plném rozsahu potvrdil tresty, jež v březnu letošního roku uložil Krajský soud v Ostravě. Deníku to řekl mluvčí olomouckého vrchního soudu Petr Angyalossy.

Ke zločinu došlo před Vánocemi 2011. Francouzi vnikli do rodinného domu v Karviné-Ráji, odkud si odnesli přes milion korun. Během vloupání je však překvapila žena, která zde bydlela a nečekaně se vrátila domů. Cizinci maskovaní kuklami ji spoutali a zamkli ve spíži.

Strůjcem plánu byl R.H., který rodinu velmi dobře znal – chodil totiž s dcerou přepadené ženy. Věděl, že se v domě nachází velká hotovost a majitel je na zahraniční dovolené. Pořídil si duplikát klíčů a s komplici vyrazil do Karviné. Nepočítal však s tím, že se nečekaně objeví matka jeho přítelkyně.

Když se rodina později dozvěděla, kdo má zločin na svědomí, nemohla tomu zpočátku vůbec uvěřit.

„Znala jsem ho asi rok a půl. Chodil s mou dcerou. Seznámili se na Korsice. Brali jsme ho jako člena rodiny. Často u nás býval. Plánovali společnou budoucnost. Všichni jsme mu důvěřovali. Choval se k nám velmi hezky. Neřekla bych do něj, že je něčeho takového schopen," uvedla žena, která na okamžiky hrůzy do smrti nezapomene. „Byli maskovaní. Prosila jsem je, aby mi neubližovali, že jim dám vše, co chtějí. Nemluvili, jen říkali hm, hm… Bála jsem se o svůj život. Napadlo mě, že jsem se s nikým nestačila rozloučit," vzpomínala žena, která utrpěla posttraumatickou stresovou poruchu. Z hrůzných zážitků se dodnes nevzpamatovala. „Bojím se. Když mi to něco připomene, začnu se třepat, mám úzkost. Mívám strach jít sama. Musím brát léky. Lidem už nevěřím jako kdysi," řekla žena během své výpovědi.

Kriminalisté R.H. zadrželi po dvou měsících na letišti v Praze poté, co přiletěl z Francie. Jeho komplice I.N. zatkla francouzská policie, která jej poté vydala do České republiky. Třetí R.Ch. se ukrývá na neznámém místě.

Verdikt vrchního soudu je pravomocný a není proti němu odvolání.