„Když jsem šel za ranního kuropění od areálu garáží, za technickými službami, směrem k ulici Na vyhlídce v Novém Městě, dva železní muži vezli na dvoukoláku objemný předmět. Musel být poměrně těžký, jelikož byli schváceni bojem s váhou předmětu a stoupáním do kopce. Jejich těžká dřina vzbudila můj zájem. Počkal jsem, až železní muži vyjedou do volnějšího prostoru, abychom podebatovali o těžké práci. Oba dva dobře znám. Z přátelské debaty však měli snahu utéci, což vzhledem k váhovému a věkovému handicapu se podařilo pouze jednomu z nich, druhý byl zadržen. Následně bylo zjištěno, že objemný předmět je tzv. „bicí srdce zvonu", pocházející z pozemku Římskokatolické církve v Karviné Fryštátě. Policisté po provedených úkonech předmět vrátili poškozenému, posléze byl zadržen i druhý železný muž, kdy oba byli odměněni sdělením podezření v zkráceném přípravném řízení," vyprávěl Jaroslav Sarčák. 

Policejní komisař proti pachatelům ve věku 23 a 24 let zahájil trestní stíhání a obvinil je z přečinu krádež a poškození cizí věci ve formě spolupachatelství.

Mladíkům policisté prokázali několik krádeží, většinou železného materiálu:

Srdce zvonu na dvoukoláku zlodějů.

V polovině měsíce ledna, na ulici Nádražní v městské části Fryštát, násilně vnikli do objektu bývalého skladu zeleniny. Uvnitř odcizili mechanickou váhu, ze stěn a stropu vytrhali 150 metrů elektrické kabeláže. S sebou odnesli deset kusů zářivkových těles, dvacet hliníkových lišt. Českým drahám, poškozenému subjektu, způsobili škodu ve výši 32 000 Kč a poškozením 6 000 Kč.

Na konci měsíce ledna, v Karviné, městské části Ráj, násilím vnikli do garáže. Odcizili čtyři kompletní kola s pneumatikami, křovinořez, snowboard, dámské i pánské horské jízdní kolo, motorovou pilu, motor k motocyklu, svářečku, rozbrušovačku a další elektrické nářadí. Celková škoda byla poškozeným vyčíslena na 93 000 Kč.

O pár dní později v městské části Fryštát vnikli na pozemek u domu, kde odcizili 20 metrů kabeláže a železo. Hned na sousedním pozemku odcizili volně ležící železné podpěry, železný poklop, profily a železné trubky.

Minulý týden na Pivovarské ulici v městské části Fryštát přelezli plot a dostali se na dvůr Římskokatolické farnosti Karviná. Tady odcizili staré nepoužívané ocelové srdce zvonu o váze 65 kilo.

Dále jim bylo prokázáno, že 21.2., na Fryštátské ulici vnikli do místnosti s kompresory, které jsou v zadní části budovy bývalé prodejny řeznictví. Uvnitř ulomili měděné trubky a odcizili základnu od kompresorů. Společnosti Těšínská jatka krádeží a poškozením způsobili škodu ve výši 27 000 Kč.

Celková škoda krádežemi a poškozením byla předběžně vyčíslena na bezmála 163 000 Kč.

"Starší mladík se krádeží dopustil i přesto, že mu v roce 2009 Okresní soud v Karviné uložil trest odnětí svobody nepodmíněně s výměrou 18 měsíců. Druhý pachatel byl v roce 2010 Okresním soudem Karviná odsouzen k trestu odnětí svobody s výkonem do října 2013. Mladíci jsou ohroženi trestem odnětí svobody na jeden rok až pět let," dodala policejní mluvčí Zlatuše Viačková.