Byl přesvědčen, že ho někdo pronásleduje a tak zavolal policii. Záchranná akce pak trvala okolo třech hodin.

„Záchrana byla odstartována nočním telefonátem na tísňovou linku. Muž operačnímu důstojníkovi pověděl, že je pronásledován neznámými muži. Uvedl, že stojí zřejmě v řece Odře, poblíž Kališového jezera v Bohumíně. Nato jeho mobilní telefon již nebyl dostupný,“ uvádí případ mluvčí policie Zlatuše Viačková.

Na místo okamžitě vyrazili policisté i strážníci městské policie. Ve tmě začali prohledávat břeh štěrkovny a našli pánské jízdní kolo. V mezičase na místo dorazily další posily. Pátrací akce se nakonec účastnilo zhruba čtyřicet policistů, psovod, přijeli i hasiči, ¨povolán byl i policejní vrtulník.

„Jedna z hlídek speciální pořádkové jednotky, která břeh prohledávala z polské strany, zaslechla volání o pomoc. Policisté se tam pak snažili vytáhnout z vody volajícího muže, ale on nevěřil, že jsou policisté a začal v lesním porostu řeky utíkat,“ popisuje dále mluvčí policie.

Dopadnout vystrašeného muže přitom nebylo snadné. „Pohyboval ve velmi studené vodě, využíval různé zákruty řeky. Nakonec ho z vody vytáhli policisté, kteří ho hledali z české strany,“ dodává policejní mluvčí.

Muž byl i poté dezorientován, neustále chtěl utíkat a byl silně podchlazený. K tomu, co se kolem něj celou dobu dělo, nebyl schopen nic říct.

„Policisté u něj provedli dechovou zkoušku na alkohol, ta byla nulová, opačný výsledek měla orientační zkouška na přítomnost návykových látek. Ta byla pozitivní na skupinu amphetaminu a metamphetaminu. Třicetiletý muž pak skončil v rukou lékařů,“ končí popis případu policejní mluvčí.

Divoký pracovní večírek

Z uzamčeného bytu v 2. patře se chtěl přes okno dostat v noci čtyři a třicetiletý muž v Českém Těšíně. Krom výšky okna byl problém také v tom, že muž byl velmi opilý, navíc nevěděl, kde je a byl ve stresu. Co se stalo?

„Vše začalo nočním oznámením kolemjdoucí ženy. Viděla křičícího muže na parapetu rozsvíceného okna. Na místo vyrazili policisté místního oddělení. Muž mluvil nesrozumitelně, volal o pomoc, neustále se pohyboval od okna a zpět do bytu. V bytě rozhazoval věci a byl přesvědčen, že ho uzamkli neznámí lidé. Na policisty působil stále zmatenějším dojmem,“ popisuje situaci mluvčí policie Zlatuše Viačková.

Policisté dělal, co mohli. Jeden zůstal pod oknem, druhý běžel za dveře bytu. Muž uvnitř s ním ale nekomunikoval a situace začala „houstnout“.

„Muž začal vyhrožovat, že vyskočí z okna bytu a začal vylézat na parapet. Situace byla natolik vyhrocená, že nesnesla odkladu. Policista tedy vyrazil dveře z chodby a muže z okna stáhl,“ řekla dále policejní mluvčí.

Vše se pak vysvětlilo, když policisté zkontaktovali majitele bytu. Muži byli společně na předvánočním večírku ze zaměstnání, jeden bydlí ve městě, druhý mimo.

Na večírku vypili nějaký alkohol a spolupracovník vzal svého kamaráda k přespání do svého bytu. On sám pak zašel ještě na pivko a zdánlivě spokojeně spícího kamaráda doma zamkl. Ten se ale za nějakou dobu probudil a nedokázal si uvědomit, kde je.

Díky rychlému a profesionálnímu zásahu místních policistů případ neskončil tragicky. Muž pak nakonec skončil v péči lékařů a podrobil se i dechové zkoušce. Jeho hodnota byla 2,4 promile.