"Ve středu 19. července ve večerních hodinách jsme přijali oznámení o možné střelbě v obci na Frýdecko-Místecku. Na místo byly vyslány nejbližší policejní hlídky, ale také zásahová jednotka, speciální pořádková jednotka a letecká služba. Po příjezdu policisté zjistili, že jedna osoba utrpěla střelné poranění," uvedla k případu pro Deník mluvčí moravskoslezské policie Pavla Jiroušková. 

Policisté uzavřeli prostor, přístupové cesty do obce a současně již zjišťovali informace k možnému podezřelému, po kterém začali ihned pátrat. "Jelikož obec je v blízkosti státní hranice, tak jsme informovali i kolegy ze Slovenska. Následně jsme v obci zadrželi podezřelou osobu, se kterou jsme činili procesní úkony," řekla dále policejní mluvčí. 

Výstava růží v Růžové školce, 20. července 2023, Fryčovice.
VIDEO: Růžová školka na Frýdecko-Místecku zve na prohlídku, je plná krásy a vůní

Policie Deníku dále sdělila, že v pátek obvinil vrchní komisař devětašedesátiletého muže ze zvlášť závažného zločinu vraždy ve stádiu pokusu. "Je mu kladeno za vinu, že dne 19. července 2023, po slovní rozepři s poškozeným třiačtyřicetiletým mužem, měl několikrát vystřelit do prostoru, kde stálo vozidlo, ve kterém poškozený seděl. Jedna ze střel zasáhla poškozeného, který utrpěl střelné poranění hlavy a byl v kritickém stavu letecky transportován do nemocnice," sdělila dále policejní mluvčí. 

Zásah záchranářů

Informaci o osobě zraněné střelnou zbraní v obci Hrčava obdrželi moravskoslezští záchranáři před dvaadvacátou hodinou. Na pomoc byly vyslány pozemní posádky z Jablunkova a Třince. Z Ostravy vzlétl vrtulník letecké záchranné služby.

"Po zajištění místa události policií převzali záchranáři do péče třiačtyřicetiletého muže. Byl při vědomí, avšak se střelným poraněním v oblasti hlavy a v ohrožení života. Zasahující lékař jej musel uvést do umělého spánku, provést intubaci dýchacích cest a připojení k přístrojem řízenému dýchání. Po ošetření vnějšího poranění a dalších úkonech by pacient naložen na palubu vrtulníku. Letečtí záchranáři jej následně transportovali do ostravské Fakultní nemocnice. Předán byl do péče týmu tamního urgentního příjmu," řekl k případu mluvčí moravskoslezských záchranářů Ladislav Lang. 

"Pacient je stále v kritickém stavu," řekla pak v pátek Deníku mluvčí Fakultní nemocnice v Ostravě Petra Petlachová.

Poslední kontrolní den na obchvatu Frýdku-Místku před otevřením, 17. 7. 2023.
Po obchvatu Frýdku-Místku už brzy stotřicítkou, problémem bude asi hluk

Policisté zajistili zbraň, která bude odeslána k odbornému zkoumání. "Motiv činu a další okolnosti a skutečnosti jsou předmětem vyšetřování. Obviněnému hrozí trest odnětí svobody až do výše osmnácti let a kriminalisté v následujících hodinách podají podnět k návrhu na vzetí do vazby," dodala mluvčí policie. 

Podle místních se ve vsi střílelo ve spojitosti se kšeftováním s drogami. Do Hrčavy musely podle tamního místostarosty přiletět dva vrtulníky. První helikoptéra patřila zdravotnické záchranné službě, postřeleného transportovala na urgentní příjem do Fakultní nemocnice Ostrava. S další helikoptérou pak přiletěla Policie ČR a pomocí termovize za tmy pátrala po okolí po jednom z účastníků incidentu, který z místa utekl a ukrýval se „Na úřadě mě navštívili pánové z kriminálky a pro klid obce oznámili, že všichni zúčastnění byli zajištěni. Případ už dále nijak nekomentovali,“ uvedl pro Deník místostarosta Hrčavy Martin Bojko.

Drogy, veřejné tajemství

Obydlí, před kterým se střílelo, bylo obehnáno policejními páskami. Do přilehlé Hospůdky Na vyhlídce se dovolat nedalo. Zato jejich sousedi z vesnice byli sdílní a anonymně naznačovali, že střelbě mohly předcházet spory v souvislosti s prodejem narkotik: „Bylo to tady léta veřejné tajemství. Slovenské a polské poznávací značky na autech se u toho domu objevovaly snad denně.“

Jana (vlevo) dorazila na Colours of Ostrava s kamarádkou a vnučkou. Festival si užívá plnými doušky, 20. července 2023, Ostrava.
Colours of Ostrava si užívají i starší generace. V sobotu měli vstup zdarma

Místostarosta obce na dotaz na drogy na Hrčavě odpověděl: „Ten problém je, doufám, už minulostí.“ Odmítl, že by místní užívali drogy, ale potvrdil zvěsti o dealerství.