„Vykradli nás zhruba osmkrát, začalo to zahradním nábytkem a deštníkem, pokračovalo to sekačkou, jízdními koly, šperky a skončilo krbovým nářadím a rošty. Už nám dokonce kradli i zasazené brambory přímo z pole,“ popisuje život ve čtvrti jedna z obyvatelek, která si nepřála být jmenována.

Nejednou se jim stalo, že si své vlastní věci museli jít zpět odkoupit do sběrny, kde je zloději odvezli. „O tom, že by policie něco vyšetřila, mi není známo,“ svěřila se žena.

Poslední krádež zažili minulou neděli. Velký šok proto zažila následující čtvrtek, kdy se jí v noci po jejím pozemku pohybovaly temné postavy. „Dostala jsem strach, tak jsem na ně z terasy zakřičela – co tam děláte, budu střílet,“ vzpomíná na událost žena, která podle svých slov nemohla tušit, že se jedná o policisty, kteří zrovna v kolonii hledají zloděje. „Slyšela jsem jenom nějaký hlas, jak říká – Nějaká ženská řve, že bude střílet. Žádné tady je policie, nebo něco podobného,“ vzpomíná žena.

Protože se bála, běžela okamžitě vzbudit svého syna. Ten vzal svou legálně drženou zbraň a běžel na terasu. „Otevřel jsem dveře a dvakrát jsem vystřelil do země, abych je postrašil a zahnal. Z opatrnosti jsem nestřílel na postavy ani do vzduchu – kulka by mohla při dopadu někomu ublížit nebo něco poškodit, proto jsem namířil do rozmokřené země, kdy nehrozil ani odraz kulky,“ vysvětluje muž, který podle svých slov pracoval v ozbrojených složkách, takže ví, jak pistoli použít. Poté okamžitě zavřeli dveře a vrátili se do domu. Za pár minut slyšeli zvonění zvonku. „Měla jsem strach, řekla jsem synovi, ať neotvírá,“ říká žena.

Policisté tak přišli až ráno a chtěli vidět zbraň, kterou si odnesli na expertizu a také chtěli vidět místo, odkud a kam střílel. „Zbrojní průkaz mám třináct let a pistoli jsem si pořídil teprve před pěti. Ve čtvrtek to bylo poprvé, kdy jsem z ní vystřelil,“ říká muž.

Přitom nejsou jediní, kdo v ulici už zažil krádež. „Vykradení byli snad všichni, snad kromě jednoho souseda, který má velkého dobrmana. Sousedce ukradli kolo, které si musela pak koupit ze zastavárny, jinému sousedovi odnesli provizorně nasazená vrata a jinému se ztratilo maso přímo z uzáku. Přitom před deseti lety jsme ani nezamykali vrátka,“ povzdechl si muž.