„Ptal se jich, zda mají zateplený domek, jestli nemají v bytě plíseň a podobně,“ uvedla mluvčí města Nataša Cibulková.
Ta zároveň jednoznačně popřela, že by podobnou aktivitu starosta Orlové posvětil. „S největší pravděpodobností se jedná o podvodníka, který se chce pod touto záminkou dostat do jejich domu, případně si ho omrknout pro vykradení,“ myslí si Cibulková.
Neznámý šejdíř je očividně dobře informován o dění ve městě. Své „průzkumy“ začal provádět ve chvíli, kdy městem chodili s dotazníky studenti Vysoké školy báňské. „Studenti prováděli v rodinných domech v Zimném dolu a na Výhodě výzkum, při kterém chtěli zjistit, zda jsou lidé ochotni přejít na ekologické druhy paliv. Tuto aktivitu prováděli se souhlasem města,“ potvrdila mluvčí města.
Na rozdíl od studentů, procházel podvodník Orlovou-Porubou. Lidé, které navštívil, pak začali vytáčet čísla na úřad a ověřovat, zda s tím má radnice něco společného. „S touto podivnou aktivitou nic společného nemáme. Pravděpodobně se jedná o podvodníka. Proto nabádáme lidi k opatrnosti,“ dodala mluvčí.
S podobnými vychytralci už mají mnoho zkušeností i policisté na Karvinsku. Za poslední měsíce zaznamenali hned několik podobných případů. „Podvodníci se pod nejrůznějšími záminkami snažili dostat do bytu svých vytipovaných obětí. Opravdu jsou natolik rafinovaní, že si jsou schopni vymyslet nejrůznější báchorky,“ potvrdila policejní mluvčí Zlatuše Viačková.
Rozměnění peněž, odečet vody, vracení přeplatků, nebo pochybný výzkum. V takových případech by měli lidé velice obezřetní. Důvěryhodný vzhled nic nemusí znamenat, naopak je mnohdy účinnou zbraní podvodníků. Především senioři přišli v poslední době na Karvinsku díky podobným individuím o desítky tisíc korun.