„Případ zveřejňujeme, protože modus operandi podvodníků je stále sofistikovanější a zároveň opět seniory varujeme: Buďte obezřetní, telefonické žádosti o peníze si zpětně ověřte,“ říká úvodem policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Ale zpět do Bohumína. Na domácí pevnou linku sedmašedesátiletého pána zavolal v úterý odpoledne neznámý hlas. Volající byl dokonce zprvu dotčený, že pán ho hned nepoznal. Jakmile pak senior vyslovil konkrétní jméno příbuzného, volající zajásal a hned vysvětlil, že je nachlazený. Byl příjemný a slušný, ale v „nesnázích“.

„Neznámý žádal peněžní půjčku. Tvrdil, že je u notáře a že zbývá před podpisem smlouvy zaplatit poslední splátku. Samozřejmě neznámý nezapomněl zdůraznit, že on sám přišel o peníze. Nezapomněl slíbit, že vše hned následující den vrátí a transakce musí být vyřízena co nejrychleji. Po muži žádal 270 tisíc korun. Vzápětí bez problémů zareagoval i na skutečnost, že senior hotovost v takové výši doma nemá. Staršímu pánovi několika dalšími telefonáty poskytl rady, jakým způsobem urychlit výběr v bance,“ popisuje promyšlené způsoby podvodníků policejní mluvčí.

Asi o dvě hodiny později měl senior peníze připravené. Neznámý znovu zavolal a muži sdělil, že peníze si převezme jiný „notář“, který se náhodou zdržuje ve městě. A pak už došlo jenom k předání hotovosti. Na věrohodnosti měl přispět ještě další telefonát neznámého, ten byl už naléhavý. Neznámý volající slíbil, že ještě večer přijede s podepsaným dokumentem o zapůjčce.

V dohodnutý čas nikdo nepřicházel. Starší pán se rozhodl, že zavolá příbuznému a vše si ověří.

„Jakmile se pravý příbuzný do telefonu představil, seniorovi došlo, že se stal obětí podvodníka,“ dodala smutný závěr dalšího případu hyenismu na starých lidech mluvčí policie.