Opilé děti, které po cestě z venkovního mejdanu ničí vše, co jim stojí v cestě. Ano. Sezona příjemných venkovních posezení je tady. Spolu s ní i hlupáci, kteří příjemní nejsou ani trochu.

„Nejčastěji ty problémy řešíme ve vnitroblocích mezi domy. Snažíme se působit preventivně a místa kontrolujeme. Bez spolupráce s občany města se ale neobejdeme," říká zástupce ředitele karvinské městské policie Václav Ožana.

Naráží na to, že žádné město si nikdy nebude moci dovolit mít strážníka na každou ulici po dobu 24 hodin denně. „Když někdo napíše na facebook, že u nich v ulici někdo rozkopal popelnice a my jsme u toho zrovna nebyli, bývá už pozdě. Důležité je, aby nás lidé volali ihned," zdůrazňuje Václav Ožana.

„Když se někdy lidí ptáme, proč nevolají hned, říkají, že mají strach, nechtějí pak někde chodit svědčit a podobně. Pak se ale nemohou divit, že tyto věci vandalům prochází," doplňuje kolegu ředitel havířovské městské policie Bohumil Muras.

Žel, za nenapravitelné hlupáky tak někdy zaplatí všichni. Tak, jako v Karviné, kde z těchto důvodů několik laviček ve vnitroblocích město nechalo odstranit.

A kdo se vlastně na vandalismu podílí nejčastěji? Určitě to nejsou například bezdomovci, kteří místo k sezení spíše někdy znečistí.

„Přesné statistiky nemám. Podle toho, jak situaci sleduji, je to ale především mladá generace a často se zapojují i děti," podotýká ředitel havířovské městské policie.

„Řešíme to už dvacet pět let, co naše městská policie existuje a je to pořád dokola," dodává pak s lehkou nadsázkou.

Zkušenosti strážníků s vandaly jsou pak opravdu pestré. A některým dokonce nevadí ani to, když mužům v uniformě stojí tváří v tvář. „Například nedávno řešila naše hlídka rušení nočního klidu v centru města, kde v noci neurvale řval jeden ze skupinky mladíků. Když hlídka přišla blíž, aby rušení nočního klidu řešila, zareagoval na to mladý muž tak, že ještě převrátil kontejner a vedle stojící popelnici," popsal jeden z takových případů velitel městské policie v Orlové Roman Galia.