Společnost Deníku napadení IT systémů potvrdila s tím, že situace je vážná, ale příliš konkrétní však v zájmu vyšetřování být nechce. Mnoho informací nemají ani zaměstnanci, které firma nechala doma.

Také v úterý bylo v havířovské továrně liduprázdno. „My jsme externí firma, ale ta továrna je skutečně bez zaměstnanců. My tam dneska potkali asi jen tři lidi. Říká se, že je napadli hackeři někde z Indie,“ popsal situaci v továrně pracovník externí firmy.

Deník kontaktoval několik zaměstnanců: „Mělo jít o útok na počítačové sítě. Provozy se zastavily a vesměs všichni zaměstnanci zůstali doma. Týká se to nejen našich továren, ale i těch v zahraničí. Hackeři snad firmu vydírají a chtějí nějaké peníze.“

MHC se sídlem ve Švédsku je předním světovým producentem jednorázových operačních setů a dalšího zdravotnického materiálu. Továrny má po celém světě. Dodávky materiálu pro nemocnice by útok ohrozit neměl.

„Během víkendu identifikovala naše společnost bezpečnostní incident v oblasti svých IT systémů. Z preventivních důvodů se společnost rozhodla část svých systémů neprodleně odstavit, což mělo vliv i na výrobní kapacity v Havířově a Karviné. V současné době nicméně pracujeme na bezpečném obnovení běžného provozu. Společnost rovněž důkladně prošetřuje důvody vzniku tohoto incidentu,“ sdělil Deníku mluvčí společnosti Mölnlycke Health Care ProcedurePak Roman Pavlík.

| Video: Youtube
| Video: Youtube