K incidentu došlo v červenci předloňského roku. Muž vinu odmítl, dokonce se stavěl do role šikanované oběti. Ač sám Rom, s místními trestanci z řad Romů měl řadu konfliktů. Jak uvedl, jedním z důvodů byla skutečnost, že poukázal na užívání drog za mřížemi. Poslední pověstnou kapkou prý bylo, že se stal mluvčím oddílu.

„Pomáhal jsem vychovatelům. Místním asi vadilo, že to nedělají domácí,“ vypověděl u soudu a dodal: „Žádal jsem o přeložení do jiné věznice, protože jsem se bál. Z kapacitních důvodů mi ale nebylo vyhověno,“ uvedl muž z Pardubicka, který první část svého desetiletého trestu za pokus o vraždu vykonával právě ve Věznici Heřmanice.

Čelist

Podle obžaloby se osudný den dostal do dalšího sporu s ostravskými vězni a jednomu z nich údajně zlomil čelist a vylomil zub. Zraněný muž se léčil několik týdnů. Podle obhájkyně ale vůbec není jisté, že mu poranění způsobil právě její klient. Advokátka navíc poukázala na skutečnost, že dotyčný otálel s vyhledáním lékařské pomoci.

Obžalovaný přiznal, že měl se spoluvězněm konflikt, žádného poranění si u něj ale nevšiml. „Pohádal jsem se s ním. Říkal, že tady nebudu zavádět nějaké móresy. Do toho se pak na chodbě připletli Romové. Bylo jich asi deset. Ten muž mi dal facku. Váží asi 170 kilogramů. Tu facku jsem mu vrátil. A pak se seběhli ti místní Romové. Když jsem utíkal pryč, tak jsem do něho žduchl. Máchl jsem rukou a dotkl se ho,“ líčil obžalovaný, který přivolal strážné.

Obžalovaný si v současné době odpykává desetiletý trest za pokus o vraždu. V roce 2013 baseballovou pálkou ztloukl muže, který předtím napadl jeho švagra. Až mu skončí tento trest, čeká ho podle verdiktu okresního soudu dalších osmnáct měsíců.

Rozsudek ale není pravomocný. Obžalovaný se proti němu odvolal ke Krajskému soudu v Ostravě, u kterého se bude snažit rozhodnutí zvrátit a dosáhnout osvobození. Státní zástupce si ponechal lhůtu k vyjádření.