Žena muže sice znala, ale úplně jinak, než by si přála. Byla totiž obětí jeho neustálého pronásledování, už několik měsíců odmítala jeho pokusy o sblížení a navíc musela čelit stále narůstající agresivitě jeho volání a zpráv, když si obtěžující muž dokonce odněkud sehnal i ženin mobil.

Výše uvedený případ je poměrně aktuální a nyní už ho naštěstí řeší i policie. Ze strany muže jde totiž o trestný čin nebezpečného pronásledování a na Karvinsku se takových případů děje každým rokem několik.

„Nejčastěji k tomu dochází u mladších ročníků, kde většinou mladík neunese rozchod ze strany přítelkyně. Následují různé telefonáty, psaní zpráv, často se něco takového děje také na sociálních sítích," říká policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Policie pak na Karvinsku řešila v roce 2013 dvacetdva těchto případů, loni jich bylo 14. Dá se ale předpokládat, že oběti mnohých jiných raději mlčí a doufají, že ze strany pachatele vše časem ustane. Mnohdy jde ale o chybu.

„Rozhodně nedoporučujeme čekat. V takových případech se totiž aktivita pachatelů naopak často stupňuje a roste víc a víc a přechází v až agresivní chování. Policie navíc může oběti pronásledování poskytnout i ochranu," doplnila Viačková.

Nebezpečné pronásledování se ale netýká jen a pouze problémů v partnerských vztazích. Policie už podobné případy řešila také mezi příbuznými při rodinných neshodách, děje se také mezi svědky a dalšími účastníky soudních líčení.