Podle státního zástupce dal Hlava společně se svým známým Markem Ženíškem do oběhu několik desítek lahví alkoholu s vysokým obsahem jedovatého metanolu. Po jeho vypití koncem října 2012 jeden člověk zemřel a další lidé měli zdravotní problémy. Množství alkoholu, který policie později zajistila, mohlo podle znalců zabít až 300 lidí.

Ženíšek byl již pravomocně odsouzen k pěti rokům žaláře. U Hlavy se podle soudu nepodařilo prokázat, že by jedovatou směs dodal.

U Hlavy se podle soudu nepodařilo prokázat, že by jedovatou směs dodal. Jak uvedl soudce, jediným důkazem proti Hlavovi byla Ženíškova výpověď, kterou ale označil za nevěrohodnou. Proto Hlavu zprostil obžaloby. „Nebylo prokázáno, že tento skutek spáchal Petr Hlava,“ vysvětlil předseda senátu.

Jak uvedl soudce, jediným zásadním důkazem proti Hlavovi byla Ženíškova výpověď, kterou ale vzhledem k častým obměnám označil za nevěrohodnou. Proto Hlavu zprostil obžaloby.

„Nebylo prokázáno, že tento skutek spáchal Petr Hlava," vysvětlil předseda senátu, který ale jedním dechem dodal, že současně nebyla nade vši pochybnost prokázána Hlavova nevina. Důkazní situace, která nastala, ale neumožňovala jinou variantu, než vynesení osvobozujícího verdiktu.

NEPŘIŠLI

Nikdo z těch, kteří se v říjnu 2012 alkoholem otrávili, si rozsudek vyslechnout nepřišli. Se svými hrůznými zážitky se Deníku svěřili při jednom z předchozích procesů.

„Bylo to krásná láhev vodky s nápisem Helsinky. Takovou láhev jsem ještě neviděl. Koho by napadlo, že je otrávená. Vypil jsem pět půlek. Pak mě to chytlo. Šest týdnů jsem byl v nemocnici a stále mám problémy. Levá strana těla je částečně ochrnutá, i mozek. Špatně chodím. Vlastně jsem se znovu učil chodit.

Se stabilitou je to ale zlé, musím mít hůlku," řekl Deníku při prvním procesu muž (70 let), který po vypití vodky skončil v nemocnici. Závadný alkohol vypil také čtyřiašedesátiletý muž. „Bolel mě žaludek. Naštěstí jsem toho nevypil moc, jinak bych mohl být taky po smrti," prohlásil muž, jehož kamarád otravě podlehl. „Chtěli jsme jen posedět a trochu popít, a tak to dopadlo. Byl to dobrý člověk, který nám chybí," uzavřel.

ROZSUDKY

Krajský soud v Ostravě v úterý vynesl v pořadí již čtvrtý verdikt. V srpnu 2013 Hlavovi i Ženíškovi uložil shodně osm let vězení. Vrchní soud ale verdikt zrušil. V prosinci 2014 padly podstatně mírnější tresty. Oba byli uznáni vinnými jen z ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty z nedbalosti. Ženíšek dostal čtyři roky vězení, Hlava odešel s tříletým podmíněným trestem. I tento rozsudek ale vrchní soud zrušil. Při třetím projednávání ostravský senát Ženíškovi vyměřil pět let a Hlavu osvobodil.

Olomoucký vrchní soud trest u Ženíška potvrdil, u Hlavy ale případ vrátil k novému projednání s tím, že je nutné provést další dokazování. To nyní znovu skončilo osvobozujícím rozsudkem.

Jak to byloMetanolová aféra vypukla 3. září 2012, kdy v havířovské nemocnici zemřel dvaašedesátiletý muž. Postupně přibývali další mrtví. Celkem jich bylo na padesát. Nejvíce obětí pocházelo z Moravskoslezského kraje. Desítky dalších měly vážné zdravotní problémy. Soudy již potrestaly řadu obchodníků se smrtícím alkoholem. Nejvyšší tresty dostali hlavní aktéři kauzy – míchači kontaminované směsi Tomáš Křepela a Rudolfu Fian. Oběma soud uložil doživotí.