Farmaka poté prodávali zájemcům, a to buď osobně, nebo přes internet. Zásilky směřovaly prakticky do celé republiky, zejména však do Prahy. Rukama jim přošly léky za miliony korun. Jednačtyřicetiletý lékař nepůsobil jen ve věznici, údajně ordinoval i na poliklinice v Ostravě.

Zadržení lékaře a jeho známého potvrdila mluvčí krajské policie Soňa Štětínská. „U zatčení asistovala zásahová jednotka,“ řekla Štětínská s tím, že dvojice nekladla žádný odpor. „Vše proběhlo hladce,“ řekla Štětínská. Soud na oba muže uvalil vazbu.

Zatčení dnes již bývalého vězeňského lékaře potvrdil i ředitel ostravské káznice Petr Kadlec. Podle informací Deníku muž ve věznici pracoval od ledna loňského roku. Koncem března letošního roku na vlastní žádost ukončil pracovní poměr.

Případ rozplétali od ledna

Podle Kadlece šlo o bezproblémového člověka. „Víme jen, že je stíhán a v současné době je ve vazbě. Své povinnosti si plnil. Jako lékař byl dobrý. K jeho práci jsme neměli žádné výhrady,“ řekl Kadlec, podle kterého lékařovo obvinění nijak nesouvisí s jeho působením ve věznici.

Policisté na případu pracovali od ledna letošního roku. „Počátkem letošního roku začali policisté rozplétat zamotané klubko informací, které nasvědčovaly tomu, že někdo prodává ve velkém léky obsahující psychotropní nebo omamné látky. Vzhledem k závažnosti se do prověřování pustil tým kriminalistů pod názvem Pangrol. Nyní jsou již oba muži vazbě,“ řekla Štětínská s tím, že policisty ještě čeká další náročná práce týkající se prověření tisíců dokladů a dokumentů.

6700 balení a 90 druhů léků

Lékař je obviněn z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy. Hrozí mu osm až dvanáct let vězení. „Od poloviny roku 2007 do března letošního roku obstaral a prodal ve více než čtyřiceti případech druhému pachateli tisíce balení léků,“ řekla Štětínská.

Muž z lékárny v Ostravě odebral bez lékařského předpisu téměř 6700 balení více než devadesáti druhů leků. Byly mezi nimi i medikamenty označené jako psychotropní nebo omamné. „Lékař takto činil neoprávněně a s vědomím, že léky budou použity pro nezákonný prodej dalším osobám a že některé z nich obsahují návykové látky,“ dodala Štětínská.

Druhým obviněným je sedmatřicetiletý muž z Karvinska, který zajišťoval prodej. Patřil mezi časté návštěvníky internetových diskusí týkajících se zdraví. Zde nebo přes inzeráty nabízel léky, které nelze sehnat bez receptu. Také on čelí obvinění z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy. Ve vězení by mohl strávit osm až dvanáct let.

„Zájemců o nabízené léky byly stovky. Někdo si objednal krabičku, jiný více. Muž je prodával na různých místech Moravskoslezského kraje, například v Ostravě a Havířově. Část však putovala do celé republiky, zejména do Prahy. Cena byla samozřejmě navýšena o provizi pro oba obviněné,“ uvedla Štětínská.

Zatčení proběhlo v těchto dnech v Havířově ve chvíli, kdy lékař předal muži nové zboží určené k distribuci.