Hlídka městské policie prováděla v neděli 12. června odpoledne kontrolu Dolní Suché, kam do lokality mezi šachtami lidé vyvážejí odpad a zakládají tím černé skládky. Nedaleko skládky starých pneumatik si strážníci všimli odstaveného vozidla VW Transporter. Jeho řidič po spatření hlídky do tohoto auta rychle nastoupil a odjížděl k Horní Suché.

„Ujíždějící vozidlo bylo strážníky z důvodu podezření z odkládání dalších odpadů na černé skládky zastaveno a řidič byl vyzván k prokázání totožnosti. Bylo zjištěno, že se jedná o občana zřejmě vietnamské národnosti. Jelikož se dotyčný s vozidlem nacházel v místě, kde často dochází k zakládání černých skládek odkládáním odpadu, pojala hlídka podezření, že toto chce učinit i dotyčný. Proto strážník požádal řidiče, zda je ochoten otevřít zavazadlový prostor svého vozidla. Řidič dobrovolně otevřel zavazadlový prostor vozidla, kde hlídka spatřila pět 120 litrových pytlů, ze kterých byl cítit tabák," popsal šéf havířovských strážníků Bohuslav Muras.

Strážníci pojali podezření, že místo odpadu narazili na nelegální tabákové výrobky. Kontaktovali proto republikovou policii.

„Dozorčí obvodního oddělení informaci předal Celní správě ČR s tím, že ta se měla dostavit na místo. Během této doby dotyčný muž hlídce nabídl úplatek, když nic nebudou řešit a nechají ho v klidu z místa odjet. Jeho nabídka byla zaznamenána na osobní minikamery na uniformách strážníků. Tímto vzniklo podezření, že se muž dopustil trestného činu podplácení," dodal Muras.

Vietnamce si pak od strážníků převzali k dalšímu vyšetřování policisté a celníci.