Ostravští policisté v těchto dnech evidují nové případy, kdy se obětmi vydírání intimního charakteru stali lidé prostřednictvím mobilních aplikací. Nutno podotknout, že z uvedených případů je zřejmé, že celá komunikace byla přepisována překladačem. Mnohdy nebyl rozeznáván ženský či mužský rod a slova byla psána s chybami.

Ze ctitele vyděrač

V prvním případě, na němž policisté v těchto dnech pracují, byla poškozenou osobou žena, které bylo přes 60 let. Tato paní uvedla, že se seznámila s mužem přes aplikaci TikTok, kterou měla nainstalovanou v mobilním telefonu. Nějakou dobu spolu komunikovali, zpočátku si psali jen tak o životě, poté však už probíhala tzv. dvousmyslná komunikace.

Nakonec ji neznámý muž, vystupující v konverzaci pod přezdívkou „Gerhard Joe“ nabídl, aby si psali přes Google chat. Žena s tím neměla problém. Údajný muž jí psal informace o své osobě, že je z Německa, že trpí nemocí a spoustu dalších osobních údajů. A tak si během několika dnů získal její důvěru. Poškozená paní se cítila osamoceně, snad i to zapříčinilo její dnes už nepochopitelné chování.

Ilustrační foto - podvodný email, notebook, klavesnice, internet.
Loudil intimní videa. Pak děti roky vydíral. Zvrhlík stojí u soudu v Ostravě

Zřejmě jí i lichotilo, že má o ni zájem pohledný muž. Neuběhl ani týden dopisování a od „nápadníka“ obdržela fotografii pánského přirození. Následně ale muže vyzvala, aby jí poslal fotku celé postavy. Jak žena požadovala, tak se i stalo. Vzápětí jí přišla fotografie pohledného muže ve středním věku. Ten naopak chtěl, aby mu žena zaslala své nahé fotky. Zde se poškozená rozhodla správně a sdělila mu, že takové věci nedělá.

Uživatel se však touhy po nahé fotce nevzdal. Další dny ženě psal spoustu lichotek až do chvíle, než ji přiměl se vyfotit. Starší žena mu zpočátku poslala fotografie „pouze“ intimních míst.

Ilustrační foto.
Další varování z Ostravy. Než podvodníci udeří, zjistí si o vás vše potřebné

„To se však údajnému nápadníkovi nelíbilo. Doslova ji vyzval, aby mu natočila video i s obličejem. Jak zazněl požadavek, tak se stalo a žena se nakonec natočila včetně intimních partií. Následující den komunikace probíhala už v jiném duchu. Najednou měl být muž v nemocnici s vážnou nemocí, dokonce poslal i fotku z nemocničního lůžka. To už žena poznala, že se jedná o fotomontáž. Zřejmě jí došlo, že její „ctitel" bude podvodník. Ale už bylo pozdě, protože muž disponoval erotickým videem. V konverzaci nastal náhlý obrat. Vyděrač po ženě požadoval 500 amerických dolarů s tím, že pokud peníze nepošle, tak video a fotky rozešle celé její rodině a zveřejní je rovněž na sociálních sítích," řekla k případu policejní mluvčí Eva Michalíková.

Aby umocnil své výhružky, zaslal ženě vyfocené rodinné příslušníky, které měla uložené na Facebooku. Poškozená proto šla celou událost nahlásit na policii.

Intimita za 25 tisíc 

Ve druhém případě byl poškozeným muž, který již překročil hranici 40 let. Podobný případ, jen jiná aplikace. Tentokrát se s potenciální ctitelkou seznámil přes Instagram. Začalo to žádostí o sledování a skončilo dopisováním i video hovorem. Vše trvalo jen dva dny.

Ilustrační foto.
Žena chtěla podvodníkům poslat 700 tisíc. Ostravští policisté naštěstí zasáhli

„První večer došlo na psaní o životě a následně měla podvodnice muže vyzvat, aby jí druhý den zavolal. Její přání bylo vyslyšeno. I přes technické problémy se nakonec uskutečnil videohovor. Žena muži ihned začala ukazovat svá ňadra. Do kamery nemluvila, pouze psala, že pána neslyší a vyzvala ho k tomu, že chce vidět jeho přirození. Netrvalo dlouho a poškozený udělal to, co po něm žena požadovala. Asi netušil, že si to nahrává a obnažené video i s jeho obličejem může být použito proti němu. Po ukončení hovoru se opět komunikace obrátila. Muž obdržel výhružné zprávy s tím, že pokud ženě nepošle 25 tisíc korun, jeho intimní video bude rozesláno jak rodině a přátelům, tak i všude po sociálních sítích," popsala detailně průběh druhého případu Eva Michalíková.

Kriminalisté 6. oddělení obecné kriminality z Ostravy Vítkovic v obou případech zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinů vydírání.

Důrazný apel od Policie ČR

Pamatujte na to, že vše, co uděláte, může být použito proti vám.

Podvodníků, kteří chtějí jen vaše peníze za intimní fotky či videa, je na internetu spousta. Uvědomte si, že výměnou intimního materiálu riskujete vydírání, proto nikomu nic neposílejte a chraňte si své soukromí.

Ve chvíli, kdy po vás někdo bude požadovat zaslání peněz, nikdy nic neplaťte. Své požadavky totiž budou zvyšovat, proto se hned obraťte na Policii ČR.