„Už toho máme opravdu dost. Máme pocit, že se to děje stále častěji. Víte, jaké to je, mít strach, jestli se vám dítě vrátí v pořádku a nezažije trauma v podobě urážek, facek anebo nepřijde zbité kvůli pár korunám nebo mobilu, který má u sebe?"

Taková slova poslouchala redakce Deníku od rozhořčených rodičů. Na jejich třídní schůzky tento týden dorazili i karvinští strážníci, aby s nimi situaci probrali.

Reakce strážníků? „Rodičům jsme vysvětlovali základní preventivní opatření. Děti by měly chodit ve větších skupinkách a po dohodnutých trasách, kde máme v době, kdy chodí ze škol, své hlídky. Velkou chybou například je, když si zkracují cestu přes místní dvorky," uvedl některá z opatření zástupce ředitele Městské policie Karviná Václav Ožana.

Samo gymnázium leží v lokalitě Karviná-Nové Město, která je známá vysokou kriminalitou a velkým pobytem takzvaně nepřizpůsobivých lidí. Nedaleko je také jedna z velkých karvinských ubytoven.

„Určitě nám pomohlo, že se zbouraly některé domy v okolí školy, kde bydleli i takzvaně nepřizpůsobiví lidé. Spousty jich ale jak známo žije právě také na nedaleké ubytovně," zhodnotil situaci dlouholetý ředitel školy Bohumil Vévoda.

On sám vidí nyní nejlepší řešení rovněž v prevenci. Škola dokonce žákům vydala i letáčky s pravidly bezpečného chování, čísly na strážníky a policii a také s mapkou a vyznačenými trasami, kudy dojít co možná nejbezpečněji k autobusům.

Jenže jak známo, k podobným případům zde nedochází jen v okolí gymnázia. Policie nyní řeší případ ze 7. listopadu, ke kterému došlo v okolí házenkářské haly.

Poškozený i pachatel jsou nezletilí. Mladší hoch utržil facku a kopance za to, že útočníkovi nedal pět korun. Případ bude kvůli věku pachatele odložen.

„O situaci víme a snažíme se jí maximálně přizpůsobit. Důležité je, aby nám poškození tyto případy opravdu hlásili a nenechávali si je pro sebe," řekla policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

K podobným excesům dochází ovšem také v okolí dalších škol a také sportovišť v dané lokalitě. V tomto období jim pak zcela jistě bude nahrávat i brzká tma.