Přestože zákon umožňuje, aby si děti v obytných zónách hrály přímo na silnici, řidič, který si jich za svým autem při couvání nevšimne, nemusí být za jejich smrt potrestán. I tak se dá při budoucích nehodách s podobným průběhem vykládat názor Ústavního soudu, který nyní musí respektovat Okresní soud v Havířově při řešení nehody s úmrtím ročního chlapce. Ten už o případu jednal minulý týden a ani státní zástupce potrestání nenavrhl.

„Z nálezu Ústavního soudu je zřejmé, že ten po prostudování veškerých spisových materiálů a rozsudků okresního, krajského a vrchního soudu dospěl k názoru, že není dáno zavinění ve formě nevědomé nedbalosti. Nebyly naplněný všechny zákonné znaky, když absentuje zavinění," řekl Deníku státní zástupce Otakar Cibien.

Nehoda se stala 24. června 2012 na parkovišti u prodejny Hruška. Řidič Martin Sikora couval od prodejny a zadním kolem přejel malého chlapce.

Při vyšetřování byl proveden vyšetřovací pokus na místě nehody, aby se zjistilo, co mohl a nemohl řidič vidět, kde se dítě nacházelo a jak se o něj staraly matka s babičkou.

Soudce nakonec uznal, že se jednalo o velmi nešťastnou nehodu, která skončila tragédií, ale řidiče zodpovědnosti zbavit nemohl. Přihlédl především k tomu, že před nastoupením do automobilu věděl, že poblíž rodina s dítětem stojí. Připomněl také, že parkoviště se nachází v obytné zóně, kde zákon umožňuje pohyb dětí na vozovce a řidiči s tím musejí počítat. Odsouzen byl k ročnímu vězení s rok a půl trvající podmínkou. Uložil mu také zákaz řízení na 21 měsíců. Tento trest krajský soud zkrátil na 18 měsíců.

Řidič však s vinou nesouhlasil. Případ se proto dostal až k Ústavnímu soudu, který stvrdil, že některá neštěstí nemusí mít viníka. Podle názoru ústavních soudců, tak jak jej letos v červnu tlumočil ústavní soudce Jan Musil, totiž řidič nemohl předvídat, že k nehodě dojde.

Zpochybnili výsledky vyšetřování, provedené rekonstrukce, znalců i všech soudců nižších instancí, kteří dospěli k závěru, že řidič pohyb dítěte po parkovišti předpokládat mohl a byl to právě on, kdo auto jako šofér při couvání rozpohyboval, aniž by ve zpětných zrcátcích malé dítě viděl.

Je možné, že názor ústavních soudců bude hrát roli i u jiných podobných nehod, kdy řidiči při couvání někoho srazí a prokáží, že ho nemohli vidět.

Podívejte se na vynesení původního rozsudku:

Zdroj: Youtube