Rozsudek, který muže posílá do věznice s dozorem, zatím není pravomocný a dá se předpokládat, že se Matějíček bude domáhat snížení trestu. Tvrdí totiž, že nikomu nechtěl ublížit a explozi plynu zavinil neúmyslně, když byl omámen plynem, když se jím chtěl otrávit.

Otrava

Matějíček tehdy 30. června pustil plyn ze všech čtyř kohoutů sporáku už ve 4 hodiny ráno. Před tím odpojil domovní zvonek a další elektrospotřebiče. Přenesl také dveře z pokoje do kuchyně, aby prostor uzavřel a plyn se tam mohl hromadit.
Když po bezmála sedmi hodinách zjistil, že se zemním plynem neotráví, vzal zhruba ve tři čtvrtě na jedenáct do ruky kuchyňský zapalovač a škrtl.

Destrukce

Exploze nahromaděného plynu zničila celý byt v horním patře, rozmetala rámy a střepy z rozbitých oken do okolí domu a poškodila nosné zdi i vnitřní příčky. Celým domem se prohnala tlaková vlna, která vyrazila dveře u ostatních bytů. Jen zázrakem nebyl nikdo usmrcen. Popáleniny utrpěl jen Matějíček a lehké zranění si při evakuaci způsobil jeden starší nájemník. Škoda způsobená na domě dosáhla téměř jednoho milionu korun, dalších 100 tisíc si vyúčtovali za svůj zásah hasiči.
Popáleného Matějíčka transportoval do nemocnice vrtulník. Po čase byl převezen do vazební věznice a po ukončení vyšetřování byl propuštěn na svobodu.

Zlehčování

Matějíček se snažil své viny zbavit. U soudu tvrdil, že zapalovačem škrtl ve chvíli, kdy byl omámen plynem. Navíc zpochybňoval i to, že by koncentrace plynu byla tak velká, jak tvrdí znalci. Soud neuznal ani zlehčování nebezpečnosti exploze, když podle obhajoby nebylo riziko zasažení střepy v okolí domu tak velké, protože lidé byli buď doma nebo v práci.

Soud připomněl, že právě naopak, k výbuchu došlo v době, kdy na hřišti za domem mohly být maminky s malými dětmi. „Soud zdůrazňuje, že i banální skleněný střep, vymrštěný silou 150 KPa představuje životu nebezpečný projektil, schopný usmrtit osobu, která se v jeho trajektoriu letu nachází. Nelze ignorovat, že nedaleko je dětské hřiště a chodník, kde se mohli nacházet lidé. A to se jedná o dvorovou část bytové zástavby. Pokud by bylo vyraženo okno nikoli z kuchyně, ale pokoje do rušně frekventované ulice, byly by následky činu tragické," uvedla soudkyně Lubomíra Binová.

Čtěte také původní článek: V bytě v centru Havířova vybuchl plyn. Popáleného odvezl vrtulník

Za vyhození bytu do vzduchu byl v Havířově odsouzen i jiný muž. Milan Žipaj dostal u soudu 6 let za to, že 15. září 2013 v Jarošově ulici pustil plyn v bytě, ze kterého byl vystěhován. Více čtěte v tématu ZDE