Ženu policisté našli mrtvou zhruba dvě hodiny po odchodu z ordinace doma mrtvou. Policisté totiž jeli nejprve do místa ženina trvalého bydliště na okraji Orlové, kdežto ona bydlela s manželem a osmiletým synem v bytě na sídlišti.

Téměř jisté je, že ženu usmrtila směs fenolu s kafrem, známá i jako Chlumského roztok, a používá se k léčbě kožních obtíží a dezinfekci chirurgických nástrojů. Jde o čirou, bezbarvou nebo světle načervenalou tekutinu s charakteristickým zápachem po fenolu a kafru. Jak se ale do ordinace dostala?

Policisté prověřují nejen verzi, že roztok podaný těhotné pacientce omylem připravila sestra v ordinaci, ale také jej zdravotníkům jako glukózu dodala nemocniční lékárna. „Ano. I verzi, že ambulance dostala už nesprávně označený, případně nesprávně namíchaný prostředek, prověřujeme," potvrdil policejní mluvčí Petr Svoboda.

Nebylo by to v českém lékařství poprvé. Za posledních 20 let by to byl už šestý případ, kdy kvůli záměně či omylu zdravotníků zemřel pacient. Například v dubnu 1995 zdravotní sestra podle obžaloby aplikovala silně koncentrovaný dezinfekční prostředek persteril do dýchacích cest pacienta, který ležel po operaci slepého střeva v sokolovské nemocnice. Pacient zemřel. Soud v březnu 1998 zdravotnici odsoudil ke čtyřem a půl roku vězení a k šestiletému zákazu činnosti.

Další podobné případy se staly od roku 2001 v Liberci, v Kladně, v pražské nemocnici na Bulovce a Brně. Trestem pro odsouzené bývá zpravidla podmíněný trest, zákaz činnosti a vysoké odškodné pozůstalým. Poslední orlovský případ policie vyšetřuje jako usmrcení z nedbalosti. Neznámému pachateli hrozí až šestileté vězení.

Do orlovské ambulance vyrazí Ústav pro kontrolu léčiv

Pracovníci Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) vyrazí na kontrolu do orlovské diabetologické ambulance, kde se ve středu dezinfekcí otrávila dvaatřicetiletá těhotná žena. Řekla to mluvčí ústavu Hana Pavlíčková. Výsledky pitvy už potvrdily tragickou záměnu. Místo neškodné glukózy žena vypila jedovatou směs fenolu s kafrem, takzvaný Chlumského roztok.

„Pokud existuje podezření, že došlo k záměně léčivých přípravků hromadně vyráběných i těch připravených v lékárně, SÚKL vždy provádí kontrolu na místě, aby ověřil skutečný stav věci. Až do uzavření se ale blíže k případu nemůžeme vyjadřovat," uvedla Pavlíčková.

SÚKL kontroluje zacházení s léčivými přípravky v lékárnách, zdravotnických zařízeních a u dalších zařízení, která s takovým zbožím přicházejí do kontaktu. „Zacházením s léčivými přípravky se rozumí jejich úprava, uchovávání, používání při poskytování zdravotní péče a odstraňování nepoužitelných léčiv," uvedla mluvčí. Podmínky zacházení se týkají i přepravy léčivých přípravků.

Policie dál pokračuje ve vyšetřování. Už brzy kriminalisté dostanou od patologů pitevní protokol. „Provedli jsme již pitvu jak zemřelé ženy, tak i plodu. Můžeme potvrdit, že došlo k tragické události. Je to tragédie jak pro rodinu, tak i pro zdravotníky," řekl šéf ostravského Ústavu soudního lékařství Igor Dvořáček. Blíže výsledky pitvy s ohledem na policejní vyšetřování komentovat.

Žena vypila dezinfekční roztok, který se používá na ošetřování ran či dezinfekci chirurgických nástrojů. Policie zatím výsledky pitvy podle svého mluvčího Petra Svobody neobdržela. „Prověřování pokračuje. Zatím jsme nezahájili trestní stíhání žádné konkrétní osoby," uvedl Svoboda.

Policie vyšetřuje úmrtí těhotné ženy jako usmrcení z nedbalosti. Zatím neznámému pachateli hrozí až šestileté vězení. Budoucí maminka se v soukromé ambulanci podrobila běžnému testu na těhotenskou cukrovku. Místo glukózy ale vypila jedovatou dezinfekci. Personál na záměnu později přišel a kontaktoval policii. Hlídka mladou ženu našla v jejím bytě v bezvědomí. Přivolaní záchranáři jí už nedokázali pomoci.

Matka mladé ženy dnes České televizi a Nově řekla, že rodina bude požadovat vysoké odškodné.