Mohutná exploze otřásla starou šumbarskou částí v neděli 15. září 2013 o půl osmé ráno. Výbuch zcela zničil celého horní patro cihlového třípatrového domu. Přestože ve spodních partajích byli lidé, jako zázrakem se nikomu nic nestalo a všichni vyvázli bez jediného škrábance.

Tlaková vlna jeden byt zcela zničila, na dalších bytech a chodbě způsobila škody. Zdivo poškodilo také okna v okolí.

Policie měla téměř bezprostředně po explozi tušení, kdo ji způsobil. Po pachateli pátrala mezi bezdomovci. Žipaj totiž v domě před tím bydlel a načerno v něm přebýval i po nuceném vystěhování.

Po zadržení se policistům přiznal a popsal, jak výbuch způsobil. V horním patře pustil plyn a v bytě, kde kdysi bydlel, zapálil svíčku. Po nahromadění plynu došlo k explozi.

„Obžalovaný byl stíhán vazebně. Protože celková škoda nepřesáhla 5 milionů korun a nikdo naštěstí nebyl zraněn, mohl o případu rozhodovat okresní soud. Obžalovaný se k činu plně doznal a řekl, že motivem byla msta ostatním nájemníkům, kteří jej měli urážet," řekla soudkyně Okresního soudu v Havířově Livia Laššáková.

Lidé z domu už v den výbuchu potvrdili, že svému bývalému sousedovi říkali, aby se do domu nevracel. „Několikrát jsme mu říkali, aby odešel, že tam nemá co dělat. Udělal si klíče od svého bývalého bytu a od dveří vchodu do domu a chodil tady přebývat. Že by to ale vyhodil do vzduchu úmyslně, tomu se mi nechce věřit. Vždyť nás to mohlo zabít!" řekli tehdy nájemníci před troskami svého domu.

Žipajovi se nelíbí, že by měl ve vězení strávit celkem 72 měsíců. Proti rozsudku se odvolal a bude doufat, že nad ním senát krajského soudu přimhouří oko.