Takové situace se u každé restaurace, která nezavírá úderem 22. hodiny, budou s novým protikuřáckým zákonem odehrávat denně. Jak to vydrží třeba někteří nervóznější občané, pro které je rušení nočního klidu i dech sousedova psa?

V praxi budou tyto věci nejčastěji posuzovat a řešit městští strážníci. Ti z Karvinska nechtějí předjímat, zůstávají nad věcí a čekají, až co přinese praxe. „Nový zákon se trefil do období, kdy jsme na zvýšený počet těchto stížností zvyklí každým rokem. V zimě mají lidé zavřená okna, po oteplení větrají i v noci a najednou tak daleko více vnímají i vnější zvuky, které jim před tím nevadily,“ podotýká ředitel Městské policie v Havířově Bohuslav Muras.

Podle něj tak zřejmě přibude stížností i v souvislostmi s kuřáky. „Tyto případy ale budeme řešit a hodnotit až podle okolností na místě. Další věcí je i případné znečišťování veřejného prostranství kolem restaurací odhozenými nedopalky a zápalkami, také to se ale ukáže až v praxi,“ nechce havířovský strážník předjímat.



Podobně to vidí také v Karviné. „Ty úvahy o možných častějších stížnostech na hluk v okolí restaurací jsou správné. Ačkoli například běžnou komunikaci za rušení nočního klidu pokládat nelze,“ podotýká zástupce ředitele karvinské městské policie Václav Ožana.

Nad věcí zůstává i městská policie v Orlové. „Jsou podniky, kde různé problémy řešíme běžně a očekáváme, že stejné to bude i s protikuřáckým zákonem. Naopak, v restauracích, kam chodí místní lidé z okolí a celý rok je tam klid, očekáváme, že se tam nic nezmění ani s příchodem zákona,“ míní velitel orlovských strážníků Roman Galia. „Zajímal jsem se také o to, co tyto zákony přinesly, když byly zaváděny v některých jiných evropských zemích. Nikde se nic dramatického nedělo, všichni si zvykli,“ dodal orlovský strážník, který očekává, že podobné to bude také v Česku.