Jak již Deník informoval v pátek, po jedné z nich nyní pátrají orlovští policisté. „V Ostravské ulici, zhruba dvě stě metrů za křižovatkou ulic Klášterní a P. Cingra, došlo ke střetu mezi chodcem a automobilem. Řidič z místa ujel, aniž by zraněnému chodci poskytl pomoc. K nehodě došlo 17. dubna a policie přijme veškerá svědectví, která pomohou k dopadení řidiče," informovala policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Jen za loňský rok v našem regionu ujelo od nehod 252 řidičů z celkového počtu 1220. Policii se jich pak podařilo dopátrat 120. „Hovoříme tady ale pouze o nehodách, které šetřila policie," upozorňuje policejní mluvčí.

Nejvíce prchají od nehod řidiči, kteří je způsobí na parkovištích a poškodí při nich některá z okolních vozidel. Často také ujíždějí ti, kteří neopatrnou jízdou poškodí třeba domy v okolí.

„Nesetkáváme se ovšem pouze s tím, že řidič ujede. Někteří po kolizi nechají na místě vozidlo a utečou. Jednou z častých příčin ujetí nebo útěku může podle nás být skutečnost, že řidič byl v té době pod vlivem alkoholu nebo drog," popisuje dále policejní mluvčí.

Po neznámých řidičích ale policie nepátrá pouze přímo v souvislosti s nehodami.

„Například jsme přijali oznámení od člověka, kterému neznámý řidič těžkého vozidla jízdou zdevastoval chodník. Oprava majitele přijde na několik desítek tisíc korun. Přijímáme oznámení i od majitelů silnic všech tříd, v těchto případech se jedná o poškozená svodidla, poškozené středové dělící ostrůvky a podobně," doplňují policisté.

Boj s těmito lidmi? „Mnohdy nám pomáhají právě média, kde zveřejňujeme výzvy a pak se nám na jejich základě ozývají tolik potřební svědci," podotýká policejní tisková mluvčí.

Šoférovi, který někoho zraní a neposkytne pomoc, přitom hrozí i obvinění z trestného činu ublížení na zdraví a až pět let ve vězení. Také ti, kdo třeba zničí dopravní značku, svodidla a podobně, by to měli oznámit policii.