Ženě z Havířova se neznámý pachatel představil nejprve jako pracovník banky a poté jako policista. "Ženu informoval o tom, že se někdo snaží "nabourat" do jejího bankovního účtu a převést z něj peníze," uvádí mluvčí policie Daniela Vlčková.

V rámci ochrany svých financí se žena nechala přesvědčit. "Na základě pokynů obdržených od pachatele částku téměř 450 tisíc korun ze svého účtu vybrala, vložila do samoobslužného automatu sloužícího k zakoupení virtuální měny Bitcoin a následně pomocí QR kódů, které ji zaslal pachatel, peníze poslala na různé virtuální peněženky," dodala mluvčí. 

Nejde o jediný případ v kraji, podobným se zabývají také kriminalisté v Ostravě. "Pachatel vydávající se za pracovníky různých bank měl telefonicky kontaktovat poškozeného s tím, že byla zaznamenána podezřelá aktivita na jeho účtu. V rámci dalších telefonních hovorů z různých účastnických čísel pod legendou ochrany jeho finančních prostředků ho měl během jednoho týdne přimět k opakovaným vkladům do Bitcoinmatů. Pomocí pachatelem zaslaných QR kódů následně poškozený veškeré peníze v celkové výši přesahující 900 tisíc korun vložil na dosud neztotožněné bitcoinové adresy," líčí dále mluvčí policie. 

Policie varuje, děje se tak v celém Česku

Podobné podvody policisté již v minulosti zaznamenali napříč celou republikou. Pachatelé se vydávají za pracovníky bank případně za policisty. Ke kontaktu s možnou obětí převážně používají tak zvaný spoofing telefonního čísla (napodobenina telefonního čísla např. banky nebo policie).

Jejich jediným cílem je navodit v oběti tak velkou obavu o peníze uložené v bance, že ji přimějí tyto vložit na neznámý, údajně bezpečný účet s ubezpečením, že finance budou majiteli posléze vráceny.

Nereagovat!

"Znovu připomínáme, abyste nereagovali na obdobné telefonáty. Nikomu nesdělujte údaje k vašemu bankovnímu účtu, platební kartě, přístupové údaje k online bankovnictví nebo údaje k vaší osobě. Neumožňujte nikomu vzdálený přístup do vašeho počítače. Připomínáme, že útočníci dokáží napodobit nejen telefonní číslo, ale také např. e- mailovou adresu, nereagujte tedy na žádné výzvy k výběru finanční hotovosti a její přeposlání mimo vaší dispozici. V žádném případě dle telefonicky předaných instrukcí nenakupujte kryptoměny.

Kdyby byl váš bankovní účet ohrožený, banka sama reaguje a činí opatření, a tudíž by vaše finance byly v bezpečí. Pokud máte pochybnosti ohledně zabezpečení vašeho účtu, kontaktujte banku. A pokud máte s výše uvedeným jednáním zkušenost, neváhejte kontaktovat Policii České republiky např. na lince tísňového volání 158," dodává policie.