"Paní tedy dle e-mailových instrukcí neznámé osoby zaslala peníze na účet s identifikačními údaji jisté africké republiky. Od neznámého však přišel další e-mail, neboť bylo zapotřebí mimořádné platby za přepravu ve výši téměř 26 000 korun. Prodávající byl „velmi vstřícný“ a chtěl „jen polovinu“, paní ji tedy uhradila. U dalšího požadavku k nutnosti splacení tisíců korun za přepravku však paní již začala mít podezření, že je obětí podvodu. Bohužel, nemá psa a je chudší celkově o 20 000 korun," popsala případ policejní mluvčí Soňa Štětínská.

Policisté obvodního oddělení Karviná 1 tak zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze zločinu podvodu. Pachatel je ohrožen trestní sazbou v rozmezí od dvou do osmi let, protože skutek byl spáchán v době nouzového stavu. Policisté budou i nadále zjišťovat, shromažďovat a analyzovat veškeré dostupné informace k tomuto případu.

Vloni si jiná žena z Karvinska chtěla koupit koně. Opět šlo o podvod

Uvedený případ přitom není ojedinělý. Zájem je o různá zvířata. "Například loni, shodou okolností zhruba ve stejnou dobu a rovněž žena z Karvinska, objevila na internetovém portále inzerát nabízející k prodeji koně. Za uhrazených cca 15 000 korun mělo být zvíře dopraveno ze zahraničí letecky do naší republiky a poté do bydliště paní," uvádí policejní mluvčí.

Následné e-maily obsahovaly požadavky na další částky – jednou šlo o vakcínu, podruhé o pojištění a podobně. Celkově zaslala žena téměř 55 000 korun, ale s osobou nijak nehovořila – i uvedený kontaktní telefon byl evidentně mimoevropský. Komunikace poté ustala…

Policisté kvalifikovali věc jako přečin podvodu. Prověřili všechny možné souvislosti, byli v kontaktu i se zahraničím, ale nepodařilo se ustanovit konkrétní podezřelou osobu. Policisté tuto věc odložili.

K TÉMATU

Jak nenaletět při koupi z internetu?

Oba případy jsou z Karvinska, ale podobné řeší policisté v celém Moravskoslezském kraji a samozřejmě i na území celé republiky. Kriminalita páchaná prostřednictvím internetu a sociálních sítí nezná hranice. Cílem podvodníků, kteří využívají anonymity virtuálního prostředí a složitosti při pátrání po „neznámých“ v tomto případě prodejcích, je majetkový prospěch.

K prodeji je nabízeno leccos – elektronika, automobily, pronájmy nemovitostí nebo v našem případě zvířata. Finanční prostředky často jsou vyvedeny mimo území našeho státu za účelem anonymizace finančních toků, případně jsou využívány virtuální měny. Každý zájemce o koupi by si měl řádně prověřit prodávajícího, podívat se na kontaktní údaje a klidně i telefonicky se s ním spojit.

Když zvažujete koupi zvířete, není od věci kontaktovat nějakou tuzemskou chovnou stanici, která poskytne určitě podrobnější a hlavně skutečnosti odpovídající informace. Je vhodné znát hodnotu požadovaného zboží - nabídky za extrémně nízké ceny nejsou zřejmě zárukou kvality a férového jednání, stejně tak, když kromě zboží musíte platit jednu přidruženou „komplikaci“ či službu za druhou.

Podívejte se na preventivní video Policie ČR:
Bezpečně internetem a virtuálním světem

Zdroj: Youtube

Další preventivní videa Policie ČR najdou zájemci v tomto internetovém odkazu