Zatímco zloději majiteli malého jabloňového sadu na hranici s Havířovem ničí a rozkrádají plot a z pozemku berou vše, co se dá zpeněžit ve sběrně, pro přivolané policisty je to vždy jen přestupek, kterému zřejmě netřeba věnovat zvýšené úsilí.

„Já už na to nemám nervy. Je to nekonečná práce. Pořád jenom opravuju plot, což mě stojí síly a peníze. Nějakou korunu mi na to sice poskytne pojišťovna, tu práci a nervy mi ale nikdo nenahradí. Policisté tady vždycky přijedou, vyfotí, udělají nákres a pak pokrčí rameny, že to je jenom přestupek a odjedou.

Deník o potížích Edvarda Poloka informoval už v roce 2008 i 2012. Situace je skutečně stále stejná. „Sotva plot opravím, zloději ho zase přestříhají a vezmou další materiál. Vůbec nejhorší však je, když zloději kvůli krádeži kovové podpěry zlomí ovocný stromek," popsal Polok, který kdysi zakládal rozlehlé životické jabloňové sady a pěstování různých odrůd jablek se věnuje dodnes ve svém sadu.

Liknavý přístup policie Poloka deptá více, než samotní zloději. „Kdo jiný by se měl starat o naše bezpečí, než policisté, které si platíme z daní. Nabízejí se mi sice některé možnosti, jak svůj majetek ochránit, ale při dnešním soudnictví by potrestali mě a ne zloděje. Věřím, že kdybych do sadu pustil svého psa, byl bych nakonec trestán já za pokousání pachatele a ne on za to, že přišel krást na můj pozemek," dodal Polok.

Policie potvrzuje, že u sadaře v posledních letech řeší několik případů. Loni v únoru to byla krádež 23 pozinkovaných trubek v hodnotě 1000 korun a poškození oplocení za 800 korun. Letos v březnu muž přišel o 50 kusů tyčí v hodnotě 3000 korun, 15 kusů trubek v hodnotě 1000 korun a zloději mu poškodili 30 metrů plotu," potvrdila policejní mluvčí Zlatuše Viačková s tím, že policisté věnují případu zvýšenou pozornost.

Čtěte také dřívější články: 
Zloději plení soukromý sad, policie vytrvale dokumentuje
Soukromý pěstitel je zoufalý z útoků zlodějů