Zloději dnes nepohrdnou opravdu ničím. Kromě krádeží všeho železného se ti karvinští zaměřili už i na tříděný odpad v kontejnerech. Toho si již všimlo i několik obyvatel města. Podle svědků se takto snaží získat staré oblečení, které lidé vhazují do speciálních kontejnerů rozmístěných po městě, především Romové.

„Sledoval jsem před pár dny skupinku lidí, jak vytahují z toho kontejneru oblečení. Jeden hlavou vevnitř, nohama ven, druhý ho držel a dvě ženy to pak probíraly. Dělají si z toho secondhand," napsal na facebook Karviná, město, které žije Rosťa Kaplan.

Na problém poukázala také Andrejka Šamajová, která viděla zloděje, kteří berou věci z kontejneru umístěného v ulici Polské v Karviné-Ráji.

„Někteří spoluobčané tmavší pleti dokonce jezdí kontejnery vybírat autem," napsala Karviňanka.

Že tento problém skutečně existuje, Deníku potvrdil i zástupce provozovatele kontejnerů z firmy Revenge. Ujistil nás, že tyto krádeže určitě nejsou výjimkou. „Bohužel existuje určitá komunita lidí, která nám tam pravidelně leze. Smutné je, že když jim to vybereme, tak se nám tam ještě vykálí," poukázal na praktiky zlodějů zástupce společnosti pro sběry oděvů Aleš Peka.

Smutným faktem je, že právě Karviná je v tomto specifická. „Chvíli jsme s tím měli problém v Přerově, ale tam to ustalo. V Karviné nás tito zloději trápí pořád," dodal Peka.

Výše zmíněný kontejner raději společnost přesunula jinam. Bohužel, cílem zlodějů jsou téměř všechny kontejnery na textil ve městě. „Výjimkou jsou snad jen kontejnery naproti magistrátu," řekl zástupce společnosti pro sběr oděvů.

Problém s krádežemi textilu přímo z kontejnerů mají také v Českém Těšíně, kde tuto službu provozuje společnost A.S.A. „Bohužel je pravda, že i u nás ten textil kradou. Strkají dovnitř děti, které pak oblečení vytahují," potvrdila mluvčí města Dorota Havlíková.

Kromě toho navíc dělají kolem kontejnerů nepořádek. Co se jim nehodí, to rozhází kolem.

A jak mluvčí Českého Těšína dodává, nekrade se jen textil. Výjimkou není ani elektro nebo papír. Nejedná se přitom jen o jednotlivé nepřizpůsobivé občany, ale také o organizované skupiny. „Ke kontejneru přijede pick-up a do něj naloží obsah kontejneru," podotkla mluvčí města.

S několika takovými případy se setkali také českotěšínští strážníci. „Lidé nám zavolali, že tam několik dětí vybírá kontejner s textilem," potvrdil ředitel strážníků Petr Chroboczek.

Ojedinělé případy krádeží separovaného odpadu se objevují také v Orlové. „Občas se setkáváme s případy, kdy lidé bez domova vybírají kontejnery na papír," uvedla mluvčí města Nataša Cibulková s tím, že se nejedná o žádný velký problém.