Když už nepomáhaly ani domluvy místního strážníka, došla obci trpělivost a Dolní Lutyně se tak možná stane zřejmě vůbec první obcí na Karvinsku, kde využijí zákonné možnosti vyhostit z území města či obce osobu, která zde krade nebo dělá jiný nepořádek.

„V podstatě jde o velmi malou skupinku mužů a jsou to stále ti stejní. Ne všichni jsou navíc obyvatelé naší obce. Když už nic nepomáhalo, rozhodli jsme se požádat naši pověřenou obec, tedy město Bohumín, aby v případě jednoho z těch mužů zahájila řízení o zákazu pobytu u nás. Nevím ale v tuto chvíli, v jaké fázi toto řízení je," informoval Deník starosta Dolní Lutyně Pavel Buzek.

Větší města? Tak tady patří mezi nejčastější opakované přestupce například prostitutky. Tady ve většině případů nepomáhají třeba ani poměrně vysoké pokuty. Své o tom z praxe vědí třeba strážníci z města Český Těšín, kteří prostituci řeší také v přilehlé obci Chotěbuz.

Nedaleká Karviná zatím žádnou osobu nevyhostila. Ale i to se možná v blízké budoucnosti změní.

„Nějaká řízení jsou v chodu, ale nemohu být konkrétnější. Podmínky stanovené zákonem jsou velmi přísné a tvrdé, takže ty procesy jsou dosti složité a vyhoštění je možné jen za určité opakované přestupky a takové na území města zaznamenáváme a řešíme. Nemohu být konkrétnější proto, abych nedávala návod k použití tomu, koho se hrozba vyhoštění týká," vyjádřila se k problému mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová.

To orlovští obyvatelé mají zkušenosti spíše opačné. Také toto město zatím žádného přestupce, který otravuje život svému okolí, nevyhostilo. „Každoročně je ale zhruba desítka orlovských občanů vyhoštěna z území jiných měst. Většinou jde o rozhodnutí soudu a zpravidla za opakované krádeže," říká tamní tisková mluvčí Nataša Cibulková.

V Havířově zatím rovněž nikoho nevyhostili. Sázejí zde především na prevenci. „Na této úrovni je velmi dobrá práce městské policie. Ta pravidelně kontroluje například bezdomovce, kteří tady žijí. Dá se říct, že tito lidé o možnosti vyhoštění vědí a dávají si velmi dobrý pozor, aby jejich chování nepřesáhlo únosnou mez," míní mluvčí zdejšího magistrátu Eva Wojnarová.