„Pro toho psa to bylo vlastně vysvobození. Žil pořád zavřený v kotci, majitel se mu věnoval minimálně, krmil ho přes mříže, protože z něho měl strach a ven ho pouštěl a „cvičil" obvykle jen když měl svou náladu," tvrdí lidé z okolí. Případ je tak dalším důkazem, že psy si nemají pořizovat lidé, kteří jim nedají dostatečnou výchovu a prostor. To, že se pak takový pes ve chvílích svobody chová jako „urvaný z řetězu", je vlastně přirozené.

„Zraněný a zkrvavený majitel se před psem ukryl, pes byl krajně agresivní, nedal se odchytit a byl nebezpečný pro strážníky 
i další lidi v okolí. Nejde 
o běžný postup, ale tady jsme k tomuto krajnímu řešení opravdu museli přistoupit," popsal zákrok zástupce ředitele karvinské městské policie Jaroslav Novotný.

BEZ VÝCHOVY TO NEJDE

V daném případě šlo 
o křížence plemene americký stafordšírský teriér. Ten patří mezi velmi společenská plemena, která ale vyžadují pevnou, laskavou 
a zkušenou výchovu a socializaci. Kotec je jen krajní řešení a žít by měli se svými pány v domácnosti. To vše dnes již mrtvému psíkovi scházelo.

KDO BUDE DALŠÍ?

Případ z Darkova ale rozhodně není jediný. „Setkáváme se tím po celém kraji, často například v romských koloniích. Ti lidé si pořídí moderního bojového psa nebo křížence, ten vyrůstá 
v kotci, krmí ho přes mříže, chybí jim jakýkoli výcvik, výchova i socializace," popisuje Petra Sekerová z Moravskoslezského spolku 
na ochranu zvířat.

„Často ho také různě popichují a trápí místní děti. V takovém psovi narůstá agresivita a pokud uteče, nebo se výjimečně dostane ven, může to skončit opravdu velmi špatně," říká dále terénní pracovnice spolku, která s kolegy takové lidi navštěvuje a snaží se s nimi dohodnout, zda by jim zvíře nepředali na převýchovu a následné umístění do vyhovujících podmínek.

NEKŘÍŽIT!

Další příčinou agresivity takových psů je především u tzv. bojových plemen i jejich křížení. „ Často se takto páří jedinci nevyrovnaní, bázliví a agresivní. Povaha se z velké části dědí, takže je pak velká šance, že taková budou i štěňata," upozorňuje na křížence, ale také tzv. čistokrevné psy bez průkazu původu, u kterých není vůbec jistý původ, o nemž vás přesvědčuje prodávající, jedna ze znalkyň daných plemen v ČR Monika Hladká, která se podílí i na provozu facebookových stránek Psi typu bull a molos v nouzi.

„Problém je, že kvůli cenové dostupnosti si takové psy pořídí kde kdo. Lidé si ani neuvědomují, že jde nejčastěji o psy na kšeft a z množíren, na kterých – na rozdíl od psů z průkazy původu - sice ušetří na pořizovací ceně, ale o to více je pak stojí veterinární péče, protože jde o zvířata slabá, neduživá, nemocná a s nejrůznějšími tělesnými i povahovými vadami, které vám pochopitelně prodávající vždy zamlčí," varuje dále Petra Sekerová.