Schůzku maďarského premiéra Viktora Orbána a ruského prezidenta Vladimira Putina při summitu k projektu Hedvábné stezky v Pekingu nevnímá předseda hnutí ANO Andrej Babiš jako dobrý signál. Uvedl to v pravidelné debatě Deníku. „EU a NATO mají jasnou pozici,“ řekl. Dodal, že Orbán je jeho přítel, což ale neznamená, že s ním ve všem souhlasí.

Poslanec a šéf hnutí ANO Andrej Babiš
Chtěli jsme odvolat vládu národní tragédie, řekl k hlasování Andrej Babiš

Zdůraznil, že má v evropské politice i další přátele, například francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, a přátelí se s nimi kvůli zájmům České republiky. 

Slováci i Poláci rozhodli svobodně

Volby na Slovensku a v Polsku označil lídr opozice za demokratické. Obyvatelé obou zemí podle něj svobodně rozhodli. Na Slovensku podporoval podle svých slov hlavně předsedu Hlasu a někdejšího premiéra Petera Pellegriniho, s nímž měl větší zkušenosti. „Je takový umírněnější a vyváženější,“ srovnal ho s Robertem Ficem.

Poslanec a šéf hnutí ANO Andrej Babiš
Ústavní soud je součástí nové totality. Žijeme v mediokracii, řekl Babiš

Dodal, že společně bojovali za zájmy českých a slovenských občanů. „Mám s ním dobré zkušenosti. S Ficem jsme se prolínali krátce, to byl hlavně partner pana (Bohuslava) Sobotky a ČSSD. Chodili si navzájem na sjezdy,“ řekl.

Podstatné podle něj je, že vládní politici na Slovensku budou v Evropě bojovat za zájmy Slovenska. „Ne jako pan Šimečka, který sedí v Bruselu,“ uvedl na adresu lídra slovenské opozice a předsedy Progresivního Slovenska Michala Šimečky.

Záznam debaty s Andrejem Babišem si můžete pustit zde:

Zdroj: Deník

Ženy mají samy rozhodovat o potratech

V Polsku podle něj strana Právo a spravedlnost udělala plno chyb. „Byla velmi arogantní,“ řekl. Považuje za absurdní, že polské ženy se samy nemohou rozhodnout o potratu „a chodí na ně k nám.“

Poslanec a šéf hnutí ANO Andrej Babiš
Vláda hoduje a šetří na lidech. Dělal bych to opačně, řekl Babiš

Pokud bude polským premiérem bývalý předseda Evropské rady Donald Tusk, kterého moderátorka Kateřina Perknerová označila za vzorového Evropana, a ANO se v budoucnu vrátí do Strakovy akademie, nemá problém s ním spolupracovat.

Babiš zdůraznil, že je proevropský. „Žiju v Evropě, v České republice, záleží mi na Evropě,“ podotkl. Je podle svých slov nešťastný, „když Evropa není schopná řešit migraci.“