„Není to žádný ozdravný, ale daňový balík,“ tvrdí předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Společně s poslanci SPD proto zatím brání jeho schválení ve třetím čtení. Pokračování debaty je na programu sněmovny tento týden.

Otázka pro tento týden: Rozumíte tomu, že vláda vrací poplatek za obnovitelné zdroje na občany a firmy? Hlasujte v ANKETĚ pod článkem.

Brzy na to se poslanci začnou zabývat návrhem rozpočtu na příští rok. V něm ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) počítá se schodkem 252 miliard. A zásadním škrtem v něm budou dotační tituly. Na květnové tiskové konferenci ministři oznámili, že hodlají zrušit či omezit dotace ve výši 54 miliard. Všichni očekávali, že půjde především o podporu soukromým subjektům, která se vžila pod názvem dotační ekonomika.

Český premiér Petr Fiala
Lithium a gigafactory by byla naše globální výhoda, řekl k plánům Petr Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) několikrát zopakoval, že není logické, aby stát přispíval ze své kasy firmám, které vykazují velké zisky.

Jaká je nakonec skutečnost? Minulou středu Zbyněk Stanjura upřesnil, že dotace se sníží o neuvěřitelných 84 miliard. Jenže z velké části to zaplatí domácnosti. Kabinet se rozhodl zrušit letošní jednorázovou podporu přenosové a distribuční soustavy v hodnotě 38 miliard korun. V tomtéž resortu průmyslu a obchodu se škrtají dotace za dalších 17 miliard. Z toho 13,5 miliardy tvoří snížení státní platby za podporu obnovitelných zdrojů energie.

A právě tuto částku budou opět platit domácnosti, ačkoli ministr Jozef Síkela (STAN) chtěl tento příspěvek solárníkům úplně zrušit.

Od roku 2024 budou domácnosti muset opět platit poplatky za obnovitelné zdroje energie. Ilustrační snímek
PŘEHLEDNĚ: Poplatky za obnovitelné zdroje se vrací. Kdo si připlatí a co se mění

A Zbyněk Stanjura k tomu na jaře v Respektu uvedl: „My ten objem chceme snížit minimálně o 14 miliard tak, aby ho neplatil nikdo – stát ani spotřebitelé.“ Tehdy dodal, že předpokládá spory a arbitráže, ale nijak se jich neobává.

 Proč už to neplatí? Zeptáme se ve čtvrtek od 10:00 Petra Fialy v premiérské debatě. Jen na Deník.cz.

V pravidelných debatách Deníku s Petrem Fialou se budeme ptát za vás, naše čtenáře a posluchače. Otázky na dané téma pro tento týden můžete posílat na mail: otazkypremierovi@denik.cz. Deník je poté položí panu premiérovi.