Přestože od 1. ledna letošního roku mírně klesla daň z přidané hodnoty u základních potravin z 15 na 12 procent, se snížením ceny pro spotřebitele výrobci nepočítají. Týká se to také mléčných výrobků. Mlékárenské firmy tvrdí, že právě mléčné výrobky patří mezi energeticky nejnáročnější produkty potravinářského průmyslu. Obávají se přitom vyšších nákladů, které budou muset letos vynaložit právě na energie.

Co od ledna 2024 kvůli konsolidačnímu balíčku nejvíce zdraží, co naopak může mírně zlevnit? Deník připravil velký přehled k sazbám DPH:

Obchodníci proto očekávají, že ceny mléka pro zákazníky počátkem letošního roku vzrostou. „Z ceníků, které nám dodavatelé posílají, se největší zdražení pokoušejí prosadit právě u mléka a mléčných výrobků. Mléko se musí chladit, pasterizovat, spotřeba energie je tam hodně velká,“ uvedl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Navýšení cen? Zatím ne, tvrdí mlékaři

Mlékaři ale tvrdí, že s okamžitým navýšením ceny svých výrobků nepočítají. Vyplývá to z nového šetření, které na sklonku minulého roku mezi mlékárenskými firmami provedl Českomoravský svaz mlékárenský (ČMSM).

„V podstatě nikdo s výjimkou jediné malé mlékárny nepotvrdil, že by od ledna upravoval ceny,“ uvedl předseda představenstva ČMSM Jiří Kopáček. Připustil však, že vzhledem k obavám z rostoucích cen suroviny i vyšších nákladů na energie někteří mlékaři plánují zdražení od druhého čtvrtletí letošního roku.

Od letoška firmám vzroste regulovaná složka, která tvoří výraznou část ceny energie. Kromě toho budou i ony muset opět platit poplatky na podporované zdroje energie.

Podle některých ekonomů jsou ale obavy z vyšších nákladů zbytečné. „Co se týče výkupních cen mléka, ty výrazně klesly. Takže základní komodita, se kterou pracují mlékárny, je levnější než byla v roce 2022,“ uvedl analytik společnosti BH Securities Štěpán Křeček.

Energii přitom tyto firmy obvykle odebírají na základě smluv vycházejících z okamžité situace na mezinárodní burze. „Tam je cena také velice přijatelná s výhledem dalšího významného poklesu,“ připomněl Křeček.

Jak se v novém roce změnily sazby daně z přidané hodnoty (DPH) na potraviny? To a mnoho jiného se dočtete v článku:

Ekonom sice s růstem regulované složky ceny energie počítá, její vliv na celkové náklady ale podle něj není nijak zásadní.

„U velkých energeticky náročných provozů totiž tvoří relativně malou část koncové ceny, kterou platí za energie,“ vysvětlil Křeček. Potvrzuje to rovněž energetický analytik portálu Ušetřeno.cz Jan Béreš. „Na úrovni vysokého a velmi vysokého napětí má regulovaná složka nižší podíl než u domácností. Zatímco podíl regulované složky bude v roce 2024 u domácností kolem 40 procent, u velmi vysokého napětí je to pouze 20 procent,“ vyčíslil Béreš.

Prodej některých výrobků klesl 

Samotné mlékárenské firmy se k tématu příliš vyjadřovat nechtějí. Z desítky společností, které Deník oslovil, odpověděla pouze jediná.

„Snažíme se ceny držet na co nejnižších úrovních, protože kupní síla spotřebitelů klesá, a tím pádem zvažují, které výrobky si koupí a které ne. V některých kategoriích jsme zaznamenali pokles prodejů, nicméně naše výrobky spotřebitelé kupují i v této těžké době, čehož si vážíme,“ uvedl generální ředitel Mlékárny Hlinsko Jiří Tvrdík.

Mlékaři již v roce 2022 vyjádřili obavy z budoucího vývoje. A to i kvůli rostoucím cenám energií:

Jak se tedy nyní mění zájem českých spotřebitelů o mléčné výrobky? Podle Kopáčka je vidět zřejmý zájem o levnější výrobky méně zvučných značek. „Do popředí se dostávají privátní značky obchodních řetězců, kde je velký tlak na cenu,“ konstatoval Kopáček. Často tvoří 60 a u některých položek dokonce 80 procent nákupů mlékárenských výrobků.

close info Zdroj: Deník zoom_in Z pohledu sortimentu se mírně snižuje zájem kupujících o zakysané mléčné výrobky, zejména jogurty. „Vyrovnávají to ale zase jiné výrobky jako různé zakysané nápoje, tedy acidofilní a kefírová mléka či smoothie,“ vyjmenoval Kopáček.

Stagnuje zájem lidí o konzumní mléko a dražší sýry. „Ty běžné jdou ale naopak nahoru,“ uzavřel.