Co vše najdete v záznamu z debaty Deníku s prezidentem Petrem Pavlem:
• kroky vlády premiéra Petra Fialy
• vystoupení prezidenta na půdě NATO
• český velvyslanec v Rusku
• slovenské volby
• dění v prezidentské kanceláři
• nominace Pavla Simona na ústavního soudce

Při dvoudenní návštěvě Jihomoravského kraje byl ještě kritičtější. S hejtmanem a starosty si notoval ohledně nastavení rozpočtového určení daní, jež by podle nich mělo vyjít výrazněji vstříc potřebám měst a obcí.

A při setkání s obyvateli Blanska uvedl, že ozdravná kúra veřejných financí je málo razantní. „Máme velkou debatu o konsolidačním balíčku, který už teď vyvolává tolik kontroverzí, že vláda asi nenajde vůli, aby příští rok přišla s dalším balíčkem. Ale jinak to nepůjde,“ uvedl.

Vytloukání klínů klínem

Nešetřil také koaliční poslance za schválení novely zákoníku práce, jež umožnila zdvojnásobení dobrovolných lékařských přesčasů.

Nyní se ministři zdravotnictví Vlastimil Válek a práce Marian Jurečka chystají urychleně předložit změnu, která by situaci napravila. Pavel soudí, že jde o vytloukání klínu klínem.

Český prezident Petr Pavel během svého projevu v OSN
Pavel v OSN znovu odsoudil Rusko. Vládci Kremlu patří před soud, prohlásil

Na jeho postoj k této úpravě i právě projednávanému úspornému balíčku se Petra Pavla zeptáme v pravidelné debatě Deníku Co můžeme čekat od prezidenta. Jejím tématem bude i cesta hlavy státu do USA a její projev před Valným shromážděním OSN.

Ruskou invazi v něm označil za brutální a nevyprovokovanou útočnou válku, kterou Rusko hrubě porušilo Chartu OSN. „Rusko musí bezpodmínečně stáhnout všechna svá vojska z celého území Ukrajiny v rozsahu jejích mezinárodně uznávaných hranic. Vedoucí představitelé Ruska musí nést odpovědnost za zločin agrese vůči svému sousedovi,“ řekl Pavel.

Během cesty se poměrně ostře vyjádřil i na adresu Roberta Fica, který je favoritem sobotních voleb na Slovensku. Jeho návrat do čela vlády by podle prezidenta „jistě do určité míry narušil i vztahy mezi našimi zeměmi, protože bychom se na některé zásadní věci dívali jinak“.