Téměř sto milionů korun rozdělí stát v iniciativě pro posílení komunitní energetiky. Žadateli dá nejvýše tři miliony. Dotace má podpořit zakládání energetických společenství, o nichž už Deník psal. Dle celkového objemu peněz a počtu možných úspěšných projektů je podpora z celorepublikového pohledu zatím spíše motivační.

Seriál Deníku Komunitní energetika Energetická společenství jsou jednou z možností, jak se může spotřebitel zapojit do budoucí výroby a sdílení elektřiny. „Počítá se s podporou minimálně čtyřiceti energetických společenství, přičemž obecně je možné dosáhnout na náhradu až devadesáti procent nákladů u neplátců DPH a až sedmdesáti procent u plátců DPH,“ vysvětlil právník Matouš Pchálek z advokátní kanceláře endors.

Komunitní energetika získává stále větší popularitu u nás i ve světě:

Peníze mohou získat obce, dobrovolné svazky obcí, mikroregiony, ale i podnikatelé, malé a střední podniky nebo vlastníci či nájemníci bytových jednotek, rodinných a bytových domů, bytová družstva, dále třeba spolky, církve, nadace. „V kategorii domácností, tedy pro využití u rodinných a bytových domů, bude maximum šest set tisíc korun,“ dodal Pchálek.

Žádosti lze posílat do konce ledna

Podle ministerstva životního prostředí je dotace konkrétně určena na zpracování potřebných technických, ekonomických a právních podkladových materiálů nezbytných pro vznik a efektivní fungování společenství nebo na proškolení a činnost koordinátora společenství.

Předkládání záměrů začne 1. prosince, první kolo přijímání žádostí je otevřené do konce ledna příštího roku. Lze je podat před, po i v průběhu založení energetického společenství. „Komunitní energetika je budoucnost založená na obnovitelných zdrojích, zároveň vlastněná ne velkými společnostmi, ale malými skupinami občanů nebo svazky obcí. Do roku 2030 potřebujeme navíc energii z obnovitelných zdrojů zpětinásobit a k tomu nám pomůže komunitní energetika,“ tvrdí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Novela energetického zákona, která umožní sdílení elektřiny, představuje revoluci:

Heslem je tedy podpora decentralizace a demokratizace energetiky. „Cílem je zvýšit využití obnovitelných zdrojů energie, zvýšit energetickou účinnost a boj proti energetické chudobě, zejména v domácnostech a malých a středních podnicích. Zakládání energetických společenství je jedním z našich kroků směrem k dosažení těchto cílů,“ sdělil Hladík.

Peníze na aktuálně spouštěnou výzvu půjdou z Národního programu Životní prostředí. „Žádost o podporu lze podávat pouze elektronicky prostřednictvím webových stránek Státního fondu životního prostředí ČR,“ upozornil ředitel fondu Petr Valdman.

Komunitní energetika v Česku a novela energetického zákona:

| Video: Youtube

Dotační titul se opírá zejména o novelu energetického zákona, která je v současné době v legislativním procesu. Předpokládá se, že do doby skutečného založení podpořených budoucích energetických společenství, bude už novela zákona v platnosti.

Seriál Deníku Komunitní energetika info Zdroj: Deník Seriál Deníku Komunitní energetika

Sdílení elektřiny v Česku už dala vláda zelenou, podle plánu bude reálné v příštím roce. Komunitní energetika přinese velkou změnu pro domácnosti, instituce i obce. Výsledkem mají být nižší výdaje za energie a zvýšení energetické nezávislosti. Vše důležité k tématu Deník osvětlí v novém seriálu. Jednotlivé díly najdete na www.denik.cz.