Otázka týdne: Mají mít občané ČR možnost hlasovat ve volbách i korespondenčně? Vyjádřit svůj názor můžete na konci článku.

Premiér Petr Fiala se minulý rok rozloučil se čtenáři Deníku a diváky deníku.cz optimistickým vyjádřením: „Nemohu zajistit, že lidé budou mít dobrou náladu, ale zaručuji, že ekonomika se začne zvedat, inflace se dostane na normální čísla a budou růst reálné mzdy, což nás vrátí k předcovidové době. Snad se nestane nic mimořádného, takže předpokládejme, že příští rok bude klidnější a lepší než ty předcházející.“

V lednu jeho slova potvrdila dvě čísla. Schodek státního rozpočtu za rok 2023 byl o 6,5 miliardy nižší, než schválila sněmovna, tedy 288,5 miliardy. A prosincová inflace klesla na 6,9 procenta. To napovídá, že postupná konsolidace veřejných financí je reálným záměrem pětikoaličního týmu a zdražování by letos mohlo skončit.

Petr Fiala zahájil rok cestou do Indie, aby povzbudil spolupráci obou zemí v oblasti nových technologií.

Vládu čekal tvrdý oříšek v podobě veřejného slyšení před Ústavním soudem, kde její ministři obhajovali loňský zásah do penzijního valorizačního mechanismu ve stavu legislativní nouze. A ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) čelil výzvám k rezignaci po neukončení vánočního večírku v době střelby na pražské filozofické fakultě a mlžení o jeho průběhu. Prosincová tragédie je stále středem pozornosti veřejnosti i politiků. Policie představila průběžné výsledky vyšetřování, zasedal i bezpečnostní sněmovní výbor. Všichni hledají cesty k eliminaci podobných událostí.

Ve sněmovně budou poslanci projednávat dvě důležité normy. Jednak se budou v lednu zabývat novelou zákona o zbraních a střelivech, jednak se již ve středu sejdou na mimořádné schůzi kvůli korespondenční volbě.

Pětikoalice ji podporuje, opozice je proti, ačkoli původně ji hnutí ANO mělo ve svém programu. Okamurova SPD v jejím zavedení dokonce spatřuje útok na demokracii a hodlá ji zablokovat i za cenu úmorných obstrukcí. Také ODS byla k tomuto způsobu hlasování rezervovaná, ale nyní ji aktivně prosazuje.

Proč je to tak důležité a budeme moci v budoucnu volit korespondenčně i v Česku? V první letošní debatě se zeptáme premiéra Petra Fialy. Sledujte ve čtvrtek v 10:30 jen na deník.cz.


Nahrává se anketa ...

V pravidelných debatách Deníku s Petrem Fialou se budeme ptát za vás, naše čtenáře a posluchače. Otázky na dané téma pro tento týden můžete posílat na mail: otazkypremierovi@denik.cz. Deník je poté položí panu premiérovi.