O čem byla řeč v debatě s Petrem Fialou a co najdete ve videu:
* o korespondeční volbě
* o zpřísnění zbraňové legislativy
* o blížím se verdiktu Ústavního soudu o valorizaci penzí

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš hovořil čtyři hodiny a k úpravě volebního zákona řekl jediné: „Svobodné volby jsou svátek demokracie a ti hrdí Češi, co jsou v zahraničí, by sem měli přijít osobně, ani ne na tu ambasádu, kde můžou volit bez problémů.“

Co všechno už zaznělo v unikátních debatách Deníku s premiérem Petrem Fialou? Články a videa najdete pohromadě ZDE

Takže nikoli stovky kilometrů v Austrálii či USA, ale rovnou tisíce při cestě do ČR. Pro starší krajany neodolatelná nabídka. Potíž ale není v tom, že by korespondenčně volilo násobně víc lidí s trvalým pobytem v cizině, nýbrž v počtu českých občanů přechodně studujících či pracujících v zahraničí.

Andrej Babiš během středeční diskuse před projednáváním návrhu na zavedení korespondenční volby označil Rakušany za magory:

Opravdu jde vládě o ně? „Ve veřejném prostoru se ale šíří několik nepřesností spojených se samotným procesem korespondenční volby a tím, pro koho je určena. V první řadě je nutné zopakovat, že se týká výhradně krajanů, kteří trvale žijí v zahraničí,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan.

Podívejte se na to nejlepší, co v roce 2023 zaznělo v živých debatách s premiérem Petrem Fialou:

Debaty s Petrem Fialou | Video: Deník/Kateřina Perknerová

Představitelé TOP 09 a Pirátů tvrdí něco zcela jiného. „Volbu poštou pro občany ze zahraničí mají skoro všechny státy v Evropě. Zato Češi na pracovní stáži či studenti na Erasmu musí cestovat stovky, někdy i tisíce kilometrů na ambasádu. A tuhle absurditu teď konečně rušíme a volby jim zjednodušujeme!“ napsal šéf pirátského klubu Jakub Michálek.

V pravidelných debatách Deníku s Petrem Fialou se budeme ptát za vás, naše čtenáře a posluchače. Otázky na dané téma pro tento týden můžete posílat na mail: otazkypremierovi@denik.cz. Deník je poté položí panu premiérovi.