Akce pro více lidí i změna nošení roušek. Jaké změny dnes vstupují v platnost?
V pondělí 15. června nastala další vlna, která má uvolnit opatření přijatá vládou kvůli epidemii koronaviru. Uvítají ji například fotbaloví fanoušci, a to kvůli navýšení limitu návštěvníků na některých hromadných akcích. Mírnou změnou prošla i pravidla pro nošení roušek. Co ještě se změnilo?
Asi nejvýraznější změna nastala pro pořadatele hromadných akcí, jež se konají ve stavebně členěných areálech, kupříkladu na fotbalových stadionech. Limit pro tyto akce se nově zvýšil na 2500 návštěvníků, a to za předpokladu, že v každém ze stavebně oddělených sektorů areálu jich bude nejvýše 500.
„Toto povolení však bude možné pouze při využití nejvýše pěti takovýchto sektorů, například v rámci sportovního stadionu, přičemž každý z nich má svůj vstup z venkovních prostor i dostatečné zázemí, a účastníci se nemohou pohybovat mezi sektory. Dále bude nutné zajistit specifické rozmístění diváků v daném sektoru,“ upřesnil koncem minulého týdne ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
U hromadných akcí konaných ve venkovních prostorách nyní obecně platí, že musí být dodržován odstup nejméně 1,5 metru od sebe, v opačném případě pak mají lidé povinnost používat ochranný prostředek dýchacích cest. U hromadných akcí ve vnitřních prostorách, s výjimkou hlediště kin, divadel či koncertních sálů, pak i nadále platí odstup dva metry i povinnost nosit roušku.
CESTOVÁNI: Od 15. června je jednodušší i cestování za hranice. Začal platit tzv. "semafor". Podrobnosti najdete v našem speciálu ZDE.
Pravidla pro nošení roušek
Pravidla pro nošení roušek doznala také menší změny, většina lidí to však zřejmě ani nepozná. Nově totiž není povinné používat ochranné prostředky venku, a to ani v případech, kdy je na blízku někdo jiný. „Nadále však ještě nějakou dobu zůstává v platnosti nošení roušek ve všech vnitřních prostorách staveb a v prostředcích veřejné dopravy,“ upozornil Vojtěch.
O povinnosti nosit roušky by měla v úterý ještě jednat epidemiologická komise. „Kolegové se ještě úplně, definitivně neshodli. Ještě se k tomu budou vracet na příštím jednání,“ řekl novinářům ministr zdravotnictví s tím, že pravidla nošení roušek se nejspíše do konce června změní.
Jak se od 15. června mění koronavirová opatření?
* Lidé nemusí mít venku roušky ani v případech, kdy nemohou dodržet zatím povinný dvoumetrový odstup. Ochrana dýchacích cest však zůstává povinná ve vnitřních prostorách, veřejné dopravě či na hromadných akcích.
* Evropa „zezelenala“, což znamená, že Češi i cizinci z většiny států EU mohou do Česka cestovat bez omezení. Negativní test na koronavirus bude vyžadován při cestách z Portugalska, Švédska, polského Slezského vojvodství a v případě cizinců i u cest z Belgie a Velké Británie.
* Kina či divadla mohou nabízet občerstvení, diváci však i nadále nesmějí konzumovat žádné nápoje a potraviny přímo v hledišti. Potraviny určené k bezprostřední konzumaci mohou být nově nabízeny i na farmářských trzích, a to pokud zákazníci dodrží odstup nejméně dva metry. Změna čeká i restaurace, které mohou nabízet občerstvení formou švédských stolů.
* V kadeřnictvích a holičstvích nebude nutné dodržovat odstup alespoň dva metry od ostatních lidí.
* Provozovatelé wellnessu mohou otevřít parní sauny. Spuštěny budou také některé vodní atrakce na koupalištích i v aquaparcích.
Uvolnění se dočkala i kadeřnictví, kde se zrušily povinné rozestupy. Nově je také možné v divadlech a kinech zakoupit občerstvení, zatím ale bez konzumace v hledišti. "Toto opatření je třeba stále respektovat, jelikož divadla i kina mohou využívat plnou kapacitu hlediště a není povinné dodržovat dvoumetrové rozestupy mezi diváky," uvedl vedoucí pracovní skupiny pro uvolňování karanténních opatření Rastislav Maďar.
Dobrá epidemiologická situace
Za sobotu v Česku přibylo 53 nově nakažených, tedy přibližně stejně jako o den dříve. Poklesl ovšem počet provedených testů – 1200 bylo nejméně za poslední tři měsíce. Z testovaných lidí se nákaza prokázala o 4,42 procenta, což je největší poměr od začátku dubna.
Od začátku epidemie se koronavirem nakazilo celkem 9999 osob, přičemž takřka tři čtvrtiny z nich (7219) se již z nákazy vyléčily. Naopak 329 infikovaných zemřelo, většina však měla i další onemocnění. Od začátku května se denní přírůstek drží pod osmdesáti s výjimkou 18. května, kdy laboratoře prokázaly koronavirus u 111 osob.