Ondřej Vetchý dlouhodobě patří k těm českým umělcům, kteří se veřejně vyslovují k aktuálním společenským otázkám a jsou velmi aktivní ve veřejně prospěšné činnosti. Mimo jiné se stal jedním z podporovatelů projektu Coolturně bez bariér, který založil Jakub Matoušek a v jehož rámci herec například navštěvuje domovy pro osoby se zdravotním postižením nebo se účastní akcí na jejich podporu.

Dezinformátoři nedávno podobně zaútočili také na režiséra Jiřího Stracha:

V uplynulých dnech také představil nový reklamní spot zaměřený na podporu projektu Drony Nemesis, jehož cílem je dodat bojující Ukrajině alespoň 10 tisíc tzv. FPV dronů - jde o jednoduché, ale technicky vyspělé a velmi rychlé drony, přenášející v reálném čase díky kameře vše, co „vidí“, ke svému operátorovi přímo do jeho brýlí. Jejich konstrukce je přizpůsobena konkrétnímu užití ukrajinskou obranou. Stejné drony k pozorování situace na bojišti používá i ruská armáda. Rusko totiž v rámci mobilizace svého průmyslu pro potřeby války zavedlo jejich masovou výrobu. Nevyrábí je tak už jen průmyslové podniky, ale také studenti technických škol či vězni. Rusko tak dnes v počtu dodávaných FPV dronů několikanásobně přečíslilo ukrajinskou stranu.

| Video: Youtube

Záštitu nad projektem Drony Nemesis a funkci čestného předsedy spolku Skupina D, který jej organizuje, převzal náčelník Generálního štábu Armády České republiky Karel Řehka, podporují jej například bezpečnostní analytik Milan Mikulecký či ředitel Post Bellum Mikuláš Kroupa.

Sám Ondřej Vetchý se stal tváří spotu, připomínajícího tradici českých letců bránících za druhé světové války Británii, na niž pomoc s drony okupované Ukrajině ideově navazuje. Tato hercova aktivita však začala okamžitě vadit české prorusky orientované dezinformační scéně, což vedlo k Vetchého rozsáhlému napadání na sociálních sítích za pomoci lží a manipulací.

Zmanipulovaná fotografie

K nejvíce rozšířené manipulaci přitom dezinformátorům posloužil právě snímek z akce na podporu projektu Coolturně bez bariér, konkrétně tato fotografie, jež pochází z fotogalerie zachycující Vetchého návštěvu v občanském sdružení D. R. A. K., poskytujícím už přes 20 let sociální služby zdravotně postiženým, pečujícím a osobám nebo rodinám ohroženým sociálním vyloučením. 

Komentář Deníku:

Dezinformátoři fotografii zmanipulovali a logo speciální jednotky, které má herec opravdu na tričku, nahradili emblémem ukrajinského pluku Azov, spojovaného s neonacistickou minulostí. Do pozadí za herce pak umístili fotografii ukrajinské vlajky, pocházející původně z fotobanky Adobe Stock, a fotku sochy Stepana Bandery.

Přestože šlo o poměrně zřejmou a snadno ověřitelnou fotomontáž, spustila proruská dezinformační scéna na základě takto změněného snímku internetovou lavinu nenávistných příspěvků vůči herci.

„Tak tohle je pro ti, co pořad koukají na ty čs. seriály… co někteří dokážou pro peníze,“ připsala ke zmanipulovanému snímku například dezinformátorka Jarka Valigová Hegerová (texty příspěvků jazykově neupravujeme, pozn. red.).

Krátce po zadržení dezinformátora Tomáše Čermáka se na internetu vyrojila řada šílených spekulací:

Valigová Hegerová umístila podvodnou fotografii na svůj facebookový profil 4. ledna 2024. Její příspěvek dosáhl do středy 10. ledna jen z jejího profilu 590 sdílení a více než 500 komentářů, často s nenávistným vyzněním. Ty pokračovaly i přesto, že někteří uživatelé v diskusi upozorňovali na to, že jde o fotomontáž.

close Deník proti fake news. info Zdroj: Deník zoom_in Deník proti fake news.

Fotografii šířili spolu s nenávistnými vzkazy herci i mnozí další dezinformátoři. „POPLATNÉ ZLO… Prodejný komediant a celoživotní nemakačenko: Ondřej Vetchý je holt nejenom přízemní, ale také ohavně VETCHÝ (churavý, nevyhovující, opotřebovaný, ošuntělý, slabý, starý) faš-nac-band-azov-majdanovský ultra nacionalista!.. SLÁVA ČERTVÍČEMU!?!“ komentoval lživý snímek 5. ledna například uživatel Facebooku označující se jako Samuel Pino. Také v jeho případě se mezi cca 500 diskusními příspěvky pod fotografií objevila upozornění, že snímek je falešný, ale většina diskutujících je nebrala na zřetel.

Sbírka na drony si vede úspěšně

Nenávistná lživá kampaň proti Ondřeji Vetchému na druhé straně ukázala to, že proruská dezinformační scéna má v Česku jen malý dosah. Sbírka na drony, již herec ve spotu propagoval, je totiž zatím velmi úspěšná: podle organizátorů se už vybralo 25 milionů korun.

Český spolek Skupina D, který za sbírkou stojí, svým názvem odkazuje ke Zvláštní skupině D. Ta vznikla v roce 1941 ve Velké Británii a její zpravodajští důstojníci vybírali a cvičili československé parašutisty k výsadku na území okupovaná nacistickým Německem. Přispět lze na webu Drony Nemesis nebo přímo na sbírkový účet 59395 / 5500.