Vztahy mezi Českem a Slovenskem jsou na všech úrovních podle Petra Fialy výjimečné. „Musíme udělat všechno pro to, aby vztahy i na politické úrovni byly korektní,“ zmínil Fiala. Robert Fico i po zvolení premiérem nezměkčil svou předvolební rétoriku a oznámil, že Slovensko nadále vojensky Ukrajinu už podporovat nebude a nepodpoří protiruské sankce. S argumentem, že se až třetina humanitární pomoci zaslané na Ukrajinu rozkrade.

Český premiér Petr Fiala
Fiala vzkázal v debatě Deníku Elonu Muskovi, že je naivní a nezná dějiny

Premiér Fiala přesto tvrdí, že dohoda v rámci EU na pomoci napadené zemi zůstává jednomyslná i přes časté výhrady z některých zemí. Odmítavý postoj Slovenska proto nevnímá jako konečný. Podporu Ukrajiny hodnotí Fiala jako klíčovou.

„Musíme se na věc dívat v širších souvislostech. Nesmíme dovolit, aby ruská politika zvítězila, a to naprostá většina evropských lídrů vidí. Pokud přestaneme podporovat Ukrajinu, bude nás to v konečném důsledku stát mnohem víc. Zaplatili bychom za to obrovské peníze a také ztrátou bezpečnosti a jistotou, kterou teď máme,“ dodal k situaci na Ukrajině Fiala.

Co vše najdete na záznamu debaty s premiérem Fialou:

  • Komentář k situaci v Pásmu Gazy
  • Reakce premiéra Petra Fialy po návštěve Izraele
  • O vztazích Česka a Slovenska
  • Robert Fico a zadtavení pomoci Ukrajině
  • O společné kandidátce ODS, KDU-ČSL a TOP 09 do evropských voleb
Zdroj: Deník

Agresorům se neustupuje

Premiér Fiala navštívil v minulých dnech Izrael. Tamní konflikt, ale také globální bezpečnostní světová situace byla jedním z témat debaty. Fiala odmítl, aby se ustupovalo agresorům za zástěrkou pragmatické a racionální politiky.

„Všechny pokusy domlouvat se s Vladimirem Putinem vedly jen k jeho posílení, konflikty jsou ostřejší a nebezpečnější. Žádné pozitivní výsledky takové politiky nevidíme. Musíme být silní a odhodlaní k odstrašení všech s agresivními sklony, to je ta racionální politika,“ zmínil.

Slovenský expremiér a šéf strany Smer Robert Fico vede už měsíce předvolební kampaň s heslem zastavení pomoci Ukrajině
Slovensko zastaví pomoc Ukrajině, rozhodl první den Fico. Kreml hned reagoval

V debatě Deníku Petr Fiala také oznámil, že v pátek odpoledne představí voličům koalice Spolu další postup a rámec spolupráce v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu.