Ten připomíná, že kromě jablek v Životicích pěstují také švestky, chovají vlastní včely a prodávají kromě svých produktů i zeleninu a další ovoce z farmy Lička Sedlnice. „Všechno naše ovoce i produkty z farmy Lička jsou pěstovány ve shodě s pravidly pro pěstování zdravého ovoce pod českou ochrannou známkou SISPO,“ dodává Jiří Dulava.

Hotel Grůň v Mostech u Jablunkova.
Konečně! Na Grůni v Beskydech i v Zámečku Petrovice se těší, hotely otevírají

Podle něj je firma v dobré kondici a překážky v podnikání se daří zvládat. „Pandemie nám způsobila především pokles v prodejích a to kvůli uzavření škol a zákazu pohybu osob mezi okresy. Současně nás pandemie zatěžuje zvýšenými náklady na skladování, testování zaměstnanců a další organizační dopady,“ postěžoval si ředitel Dulava.

Ročně se v sadech vypěstuje jeden až dva tisíce tun jablek. Od roku 2009 funguje samosběr jablek, který si lidé velmi oblíbili. Až tři tisíce zájemců takto ročně sklidí až 60 tun jablek. Natrhat si jablka sem na podzim chodí také současný havířovský primátor.

Mladá studentka Nicolette Havlová se v úterý 1. června vydá pěšky z Havířova přes rumunský Banát až do Istanbulu.
Studentka z Havířova vyrazí na Den dětí pěšky do Banátu a Istanbulu. Má důvod

V příštích letech čeká životické sady velký zásah do jejich plantáží. A to v případě, že se skutečně začne se stavbou dlouho plánovaného silničního obchvatu Havířova, který má vést zčásti právě po pozemcích, kde dnes rosou jablka. I proto Sady Životice pozastavily dlouhodobé rozvojové plány jako je například protikroupové zasíťování sadů.

„Nevíme, jak velké území nám ta stavba ukrojí, ale podstatně větším dopadem bude výrazné kouskování stávajících osazených ploch na řadu dalších malých a složitě dostupných půdních dílů. Pracnost a náklady na pěstování tak výrazně narostou,“ tvrdí ředitel.

Budova fryštátského vlakového nádraží.
Povedlo se. Lidé v Karviné se složili na koupi starého nádraží a zachránili ho

Firma proto momentálně provádí proto pouze generační výměnu jabloňových sadů v rozsahu čtyři až pět hektarů ročně a investice směřuje do svých zaměstnanců – postavily se nové šatny a sociální zázemí. „Kupujeme také novou pěstitelskou a skladovací techniku,“ říká Jiří Dulava.