Akcí Hodina minus se zapojí odboráři podniku Škoda Auto, který zaměstnává největší počet lidí v Česku. Protestovat se bude v Mladé Boleslavi i v Kvasinách nebo Vrchlabí. „Zaměstnanci si odhlásí hodinu z pracovního času, ta se vykáže jako překážka na straně zaměstnance, a splní se tím zákonné právo na stávku,“ vysvětlil předseda podnikové rady Odborů KOVO Mladá Boleslav Jaroslav Povšík.

Na dvě hodiny se zastaví provoz v továrně a k protestu plánují odboráři přizvat i veřejnost, konkrétně na boleslavskou třídu Václava Klementa. „Je to paralela k minulosti, ke generální stávce před 34 lety. Proběhla na tomto místě. Připravený bude happening s hudbou, budeme číst vzkazy od našich kolegů ze zahraničí a diskutovat,“ popsal stručně Povšík.

Školské odbory plánují na pondělí 27. listopadu stávkovou pohotovost:

Kolik se zapojí do protestu lidí, zatím odhadovat nechce. Věří ale v hojnou účast. Odboráři v Mladé Boleslavi vylepili billboardy, k protestu zvou mohutně na sociálních sítích. Povšík nedoufá, že protest změní okamžitě něco na rozhodnutích vlády.

„Budou nad tím ale muset přemýšlet, už kvůli volbám do Evropského parlamentu, které budou příští rok. Nevyzýváme k demisi, ale chceme, aby začali nad svou politikou přemýšlet a uvědomili si, jak obrovský tlak úsporný balíček a další jejich kroky vytvářejí na zaměstnance a jejich životní úroveň,“ shrnul předseda odborářů.

Stávka bude, rodičům se omlouváme. Školství potřebuje deset miliard navíc, říká František Dobšík:

| Video: Youtube

Společnost Škoda Auto vzala rozhodnutí svých zaměstnanců na vědomí. „Na základě dialogu s naším sociálním partnerem poskytneme součinnost tak, aby byla zabezpečena všechna důležitá pracoviště a bezpečnost našich zaměstnanců,“ potvrdila mluvčí podniku Ivana Povolná. „Podařilo se nastavit výrobní a interní procesy tak, aby došlo k minimálnímu vlivu na plánovaný celoroční objem výroby,“ dodala.

K protestu se připojí od 12 do 13 hodin také zaměstnanci Vítkovice Steel. Vzkaz „Vládo, už toho bylo dost“ směrem k politikům vyšlou i stávkující zaměstnanci Liberty Ostrava.

Demonstrace nemusí být poslední

Největší akcí protestního dne, který datem připomíná výše zmíněnou generální stávku v listopadu 1989, je demonstrace na pražském Malostranském náměstí od 13 hodin. Pořadateli jsou Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) a Asociace samostatných odborů, účast má být podle předsedy ČMKOS Josefa Středuly velmi vysoká. „Původně byly avizovány čtyři odborové svazy, v tuto chvíli je ten nárůst násobný,“ upřesnil v úterý.

Přečtěte si nejdůležitější fakta o stávce učitelů:

Kromě odborářů pracujících v průmyslu se přidají i zdravotníci, odboráři kultury, potravinářství, ochrany přírody nebo třeba knihoven a dopravy. „Počet členů, které zastupují odborové svazy, je z drtivé většiny přes padesát procent členské základny ČMKOS,“ vypočítal Středula.

Předseda Odborového svazu KOVO Roman Ďurčo upozornil, že akce nemusí být poslední. „Pokud nezačne vláda okamžitě jednat ve prospěch občanů této země, bude to jen začátek našich protestů,“ vyjádřil se.

Podpora protestů nepřichází jen z domácího pole. Českým odborářům vyjadřují podporu i kolegové ze zahraničí, a to nejen z Evropy. S protesty souhlasí i Celopákistánská federace sjednocených odborových svazů (APFUTU). „APFUTU vyzývá vládu České republiky, aby se zapojila do sociálního dialogu s odbory při řešení změn zdanění s ohledem na blaho pracovníků a jejich rodin,“ shrnul tajemník pákistánských odborářů Zia Syed.