Podle mluvčího spolkové kancléřky označila Angela Merkelová brutální útoky proti policistům a rabování stuttgartských obchodů za hnusné a odporné. "Každý, kdo se na tom podílel, se tím obrátil proti svému městu, proti lidem, s nimiž žije, a proti zákonům, které nás všechny chrání," prohlásil na konto víkendových nepokojů mluvčí Merkelové Steffen Seibert.

"Očekávám, že justice udělí pachatelům, jež se podařilo nebo ještě podaří dopadnout, tvrdé tresty. Jde o důvěryhodnost našeho právního státu," prohlásil Seehofer při návštěvě hlavního města spolkového státu Bádensko-Württembersko.

Noční bitva s policií

K rozsáhlým nepokojům a rabování došlo ve Stuttgartu v noci ze soboty na neděli po policejní kontrole sedmnáctiletého mladíka, která byla provedena kvůli držení drog. Výtržností se podle německé agentury DPA zúčastnilo 400 až 500 lidí. Zadrženo bylo 24 lidí, z nichž měla podle francouzské agentury AFP polovina německou státní příslušnost. Německá policie informovala média o tom, že při potyčkách bylo zraněno nejméně 19 jejích příslušníků.

Zdroj: Youtube

Nepokoje začaly podle policie kolem půlnoci. Během kontroly podezřelého mladíka se na jeho stranu začalo přidávat proti policii mnoho lidí, kteří pořádali večírek v přilehlém parku. Mladí muži, jejichž tváře v mnoha případech zakrývaly kapuce, poté v malých skupinách táhli městem, házeli po policistech dlažební kostky, rozbíjeli výlohy a rabovali obchody.

"Situace je zcela mimo kontrolu," uváděl policejní mluvčí ještě nad nedělním ránem. Do hlavního města Bádenska-Würtemberska musely být povolány policejní posily z okolí, celkem asi 200 příslušníků. Situace se policii podařilo uklidnit až v ranních hodinách.

Příčina nepokojů je předmětem vyšetřování, politický motiv nicméně policie vyloučila. Vyzvala rovněž občany, aby jí poskytli videozáznamy dokumentující rabování.

Německá policie musí mít úctu, vzkazují politici

Starosta města Fritz Kuhn hovořil v souvislosti s nočními událostmi o "smutné neděli pro Stuttgart". Zemský premiér Winfried Kretschmann označil výtržnosti za "brutální výbuch násilí", jehož viníci budou "stíháni a odsouzeni".

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier ve svém pondělním projevu uvedl, že pachatelé víkendového běsnění musí být dopadeni a přísně potrestáni podle zákona.

Policie u parku Forbury Gardens v anglickém Readingu, kde došlo k útoku nožem s oběťmi na životech
Tři mrtví a tři pobodaní. Policie vyšetřuje útok v Readingu jako terorismus

"Musíme se rozhodně postavit proti každému, kdo zaútočí na policisty, kdo jimi pohrdá nebo vyvolává dojem, že by měli být likvidováni," uvedl německý prezident.

Reagoval tím na předchozí vyjádření ministra vnitra Seehofera, který poukázal na znepokojivý trend, že policisté a pracovníci bezpečnostního systému stále častěji čelí fyzickým i slovním útokům. "Kromě napadání a urážek se objevuje také pohrdání - a to může bolet stejně jako fyzické násilí," uvedl Seehofer, jenž zdůraznil, že politici musí stát za policií.

Podavač míčů na prázdném stadionu. Ilustrační snímek
Bez velkých akcí až do konce října. Německo zatím neuvolní omezení

Policejní odbory vydaly varovné prohlášení, že se policisté v Německu stále častěji stávají terčem útoků. AFP v této souvislosti zmínila nedávný incident ve spolkovém státu Dolní Sasko, kde bylo několik policistů zraněno poté, co vyzvali 700 obyvatel jedné výškové budovy k dodržování karantény. Německá policejní unie také zažalovala publicistu levicového deníku TAZ za článek, jehož titulek zněl „Žádný policajt se pro tu práci nehodí".