Online reportáž

Co je koronavirus?Zdroj: Deník

Podle televize TVN 24 jde o přechody Kolbaskowo, Świecko, Olszyna a Jędrzychowice na hranici s Německem a přechod Gorzyczki, který leží na polské dálnici A1 mezi Katovicemi a Ostravou severovýchodně od Bohumína. Podle ministra vnitra Mariusze Kamińského jde o přechody, přes které jezdí linkové autobusy. Na místě má být k dispozici sanitka, aby osobu s příznaky koronaviru převezla do nemocnice.

Morawiecki sdělil, že kontroly budou zaměřené především na autobusy a mikrobusy, převážející více než osm cestujících, ale provádět se budou i v železniční dopravě. Do dvou až tří dnů je plánováno zavedení kontrol na všech silničních i železničních hraničních přechodech a také v přístavech, dodal.

Kontroly mají podle premiéra co nejméně postihnout plynulost dopravy, ale hlavně mají zachytit případy hrozící rychlým rozšířením koronaviru po celém Polsku, jakkoli se úřady připravují na velký přírůstek pacientů. Kontrola má zahrnovat měření teploty řidiče a cestujících, jakož i vyplnění formuláře, který má zajistit, že v případě potřeby budou úřady s to rychle zjistit, kde se dotyčný nachází. Kontroly mají podle velitele pohraniční stráže pracovat nepřetržitě, po 24 hodin denně.

V Polsku je nyní evidováno 17 potvrzených případů nákazy koronavirem, který se začal koncem loňského roku šířit z čínského města Wu-chanu. Více než 170 lidí s podezřením na infekci čeká v polských nemocnicích v karanténě na výsledky testů. V domácí karanténě je dalších více než 4000 osob, sdělil podle agentury PAP polský ministr zdravotnictví Lukasz Szumowski na dnešní tiskové konferenci.

Kontroly ve vlacích

Česko chystá vedle kontrol na dálničních přechodech také stejné opatření v mezinárodních vlakových spojích. Zatím hygienici ohlásili 32 nakažených, většina z případů má původ v Itálii.

Na hraničních přechodech s Itálií ode dneška zavádějí namátkové kontroly cestujících v silniční i železniční dopravě Rakušané, informovalo ministerstvo zahraničních věcí. Zdravotníci budou na italsko-rakouských hranicích v součinnosti s policií měřit teplotu a zjišťovat další příznaky nákazy, v případě podezření pak provádět test na koronavirus.

"Pokud bude pozitivní, půjdou uvedené osoby do izolace - v nemocnici či v případě lehčího průběhu v zařízení určeném příslušnou zemskou hygienickou stanicí. Doprovázející osoby budou muset na dva týdny do karantény," popisuje ministerstvo postup, který se může dotknout i Čechů, kteří mají v plánu Rakouskem pouze projet.

Pokud se čeští občané po případné pozitivní kontrole na rakousko- italské hranici rozhodnou vrátit do Itálie a zvolit k návratu do Česka jinou cestu, nahlásí rakouské úřady jejich případ úřadům v ČR a v případných tranzitních zemích.

V Polsku je nyní evidováno 16 potvrzených případů nákazy koronavirem, který se začal koncem loňského roku šířit z čínského města Wu-chanu. Více než 170 lidí s podezřením na infekci čeká v polských nemocnicích v karanténě na výsledky testů. V domácí karanténě je dalších více než 4000 osob, sdělil podle agentury PAP polský ministr zdravotnictví Lukasz Szumowski na dnešní tiskové konferenci.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník