"Ať se Evropa vyznačuje solidaritou, která překračuje její hranice a která by jí mohla dostat do centra dějin. Skutečné bohatství spočívá v dělení se s těmi, co jsou kolem nás. To, co dáváme, je ve skutečnosti darem pro nás samotné. Bratrství potřebujeme, abychom mohli podporovat integraci, která se stává stále důležitější. Je to naléhavé nyní, kdy po pandemii očekáváme nový start ekonomiky," řekl papež po schůzce se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

Dodal, že obnova není možná bez účasti mladé generace a že příliš mnoho Evropanů je v stresu a bez naděje.

Zleva maďarský premiér Viktor Orbán a papež František
Papež se sešel s Orbánem. Buďte otevřenější k potřebným, vyzval Maďarsko

Za důležitou označil František také spolupráci lidí a států. "Vzájemně se potřebujeme, Nikdo se nemůže izolovat, ani jako jednotlivec ani jako národ. Nemá smysl stěžovat si na minulost. Třeba si vyhrnout rukávy a společně budovat budoucnost," uvedl.

Hlava katolické církve v projevu zmínila boj proti korupci a prosazování zákonnosti, tedy témata, která za jeden z hlavních cílů stanovila nynější slovenská vládní koalice premiéra Eduarda Hegera.

Slovenská prezidentka Čaputová, která vystoupila se svým projevem před proslovem papeže, poukázala na potřebu smířlivého řešení problémů. "Klidný tón, porozumění a pochopení jsou stále více považovány za projev slabosti. Výsledkem každé naší snahy, společenské diskuse či politické soutěže nesmí být vítězství a porážka, ale pochopení a nalezení porozumění," řekla. Dodala, že jediným způsobem zvládnutí krizí je spolupráce.

Čtyřdenní návštěva 

Dnes odpoledne papež po setkání s biskupy a kněžími vystoupí v katedrále svatého Martina, setká se také s dalšími představiteli státu včetně předsedy Národní rady Borise Kollára a premiéra Eduarda Hegera, se zástupci katolické církve i židovské komunity a navštíví mimo jiné centrum, které pečuje o nemocné lidi bez domova.

Katolický kněz Marián Kalina působí v obcích Moravská Nová Ves, Hrušky a Týnec na Břeclavsku.
Nenahraditelná atmosféra. Věřící z Moravské Nové Vsi vyrazí za papežem na kole

V úterý má papež kromě jiného naplánováno setkání s mládeží a Romy na východě země. Návštěva hlavy katolické církve na Slovensku, první od roku 2003, vyvrcholí ve středu mší v Šaštíně nedaleko hranic s Českem.

Návštěva papeže na Slovensku omezí dopravu i na D2

Návštěva papeže na Slovensku v úterý a především ve středu omezí dopravu u hranic se Slovenskem i na dálnici D2. Opakovaně bude uzavřen hraniční přechod Břeclav-Brodské. Na policejním webu to dnes uvedl mluvčí David Chaloupka.

V úterý bude pro nákladní dopravu zavřený přechod Břeclav-Brodské ve směru do Slovenské republiky, a to od 5:30 do 7:30. Další omezení bude ve středu od 11:00 do 13:00, kdy bude hraniční přechod ve směru na Slovensko zavřený pro veškerou dopravu.

"Dopravní policisté proto budou v místech, kde je předpoklad dopravních komplikací, usměrňovat dopravu," uvedl mluvčí. Doplnil, že další aktuální informace zveřejňuje Polícia SK na svém facebookovém účtu.