Vůbec nejlépe jsou na tom občané Singapuru nebo Japonska. „Držitelé pasů těchto zemí mohou bez víz cestovat do 192 destinací,“ shrnuje stanice CNN. Kromě těchto dvou zemí, Jižní Koreje, Austrálie a USA, první desítku seznamu ovládly evropské země. 

Medvěd grizzly.
Přežili útok žraloka, pumy i medvěda. Z detailních vyprávění lidí mrazí

Česká republika je na sedmém místě, držitelé českých pasů mohou bez nutnosti vyřizovat si víza vyjet do 185 zemí. Například Slováci pak do 182 zemí.

Naopak nejhůře jsou na tom země z Afriky a Asie. „Na poslední příčce seznamu se umístil Afghánistán. „Afghánci mohou bez předchozího vyřizování víz vstoupit jen na území šestadvaceti států,“ upozorňuje CNN. Jejich pas tak z tohoto pohledu není příliš cenný.

Pasová nerovnost

Stanice zároveň upozorňuje, že seznam Henley Passport Index, jenž byl poprvé sestaven v roce 2006, ukazuje, jak se bohaté západní státy v podstatě uzavírají před lidmi z chudších zemí. „Pasy a víza patří mezi nejdůležitější nástroje ovlivňující sociální nerovnost na celém světě,“ konstatuje ředitel Henley & Partners Christian H. Kaelin.

Žebříček společnosti ovšem nereflektuje současná protikoronavirová opatření, která volnost přístupu do různých států mírně změnila. A tak si držitelé určitých pasů sice do většiny zemí nemusí vyřizovat víza, ale naopak se neobejdou bez záznamu o prodělaném očkování proti covidu nebo PCR testu, či je čeká povinná karanténa.

Pilotka Zara Rutherfordová usilující o světový rekord přistála na letišti Benešov.
Uspěla. Teenagerka jako nejmladší žena v dějinách obletěla svět, i díky Česku

Seznam Henley Passport Index není jediný, který se věnuje vyhodnocení "síly" pasů jednotlivých zemí. Známý je například Passport Index společnosti Arton Capital. Ten vypočítává výhody pasů jinak, a v tomto seznamu je tedy pořadí trochu jiné. Podle tohoto žebříčku je nejlepším pasem dokument Spojených arabských emirátů, který otevírá dveře bez víz do 160 zemí světa. Na druhé příčce je pak Itálie. V tomto seznamu figuruje Česká republika na 5. místě se 155 státy, kam mohou čeští občané vycestovat.

Rozdíly obou žebříčků 

Čísla obou seznamů se liší kvůli tomu, že každá společnost pracuje s jiným počtem zemí. „Henley Passport Index hodnotí pasy 199 zemí a do žebříčku je zařazuje podle toho, do kolika destinací se držitelé těchto dokumentů mohou dostat bez předchozího vyřizování víz. Passport Inder společnost Arton Capital zase bere v úvahu pasy 193 členských zemí OSN a šesti území - Tchaj-wanu, Macao, Hong Kongu, Kosova, Palestiny a Vatikánu. Ovšem hodnotí je podle toho, do kolika zemí se mohou držitelé těchto dokumentů dostat bez víz. A na rozdíl od Henley Passport Index pracuje pouze s uznanými státy, ne s územími připojenými k jiným zemím," vysvětluje rozdíly CNN.

Mobilní telefon, aplikace. Ilustrační foto
Přes noc milionářem. Indonéský student prodal své selfie jako NFT a zbohatnul

Zjednodušeně řečeno, zatímco Passport Index společnosti Arton Capital hodnotí pasy 193 uznaných států a 6 území, a počítá s tím, že držitelé pasů těchto míst se mohou opět dostat jen do stejných míst, žebříček společnosti Henley & Partners sice hodnotí pasy 199 zemí, ovšem seznam míst, kam se lidé s těmito pasy mohou vydat, je mnohem delší. Zahrnuje totiž například závislá území nebo neuznané státy.

Nejlepší pasy dle Henley Passport Index
1. Japonsko, Singapur
2. Německo, Jižní Korea
3. Finsko, Itálie, Lucembursko, Španělsko
4. Rakousko, Dánsko, Francie, Nizozemsko, Švédsko
5. Irsko, Portugalsko
6. Belgie, Nový Zéland, Norsko, Švýcarsko, Velká Británie, Spojené státy americké
7. Austrálie, Kanada, Česká republika, Malta, Řecko
8. Polsko, Maďarsko
9. Litva, Slovensko
10. Estonsko, Lotyšsko, Slovinsko

Nejhorší pasy dle Henley Passport Index
104. Severní Korea
105. Nepál a Palestina
106. Somálsko
107. Jemen
108. Pákistán
109. Sýrie
110. Irák
111. Afghánistán

Nejlepší pasy dle Passport Index společnosti Arton Capital
1. Spojené arabské emiráty
2. Itálie
3. Německo, Švédsko, Nizozemsko, Finsko
4. Dánsko, Rakousko, Lucembursko, Francie, Polsko, Švýcarsko, Jižní Korea, Nový Zéland
5. Belgie, Španělsko, Portugalsko, Česká republika, Norsko, Maďarsko, Velká Británie, Austrálie
6. Malta, Irsko
7. Řecko, Slovensko, Spojené státy americké
8. Litva, Island, Estonsko, Lotyšsko, Japonsko, Slovinsko, Kanada
9. Lichtenštejnsko
10. Singapur, Chorvatsko

Nejhorší pasy dle Passport Index společnosti Arton Capital
80. Kosovo
81. Nigérie
82. Libye, Kongo, Etiopie, Súdán
83. Bangladéš, Jižní Súdán, Srí Lanka, Konžská demokratická republika, Írán
84. Nepál, Eritrea, Severní Korea, Mjanmar
85. Palestina
86. Jemen
87. Somálsko, Pákistán
88. Írák, Sýrie
89. Afghánistán