Na problémy, které v tomto státě panují, chtějí upozornit dva studenti orlovského gymnázia. Uspořádali na škole výstavu, která vykresluje těžké podmínky obyvatel Barmy.

„Vše začalo v loňském červnu, kdy jsme dělali projekt „Mám právo na svobodný život“. Ten byl o porušování lidských práv v několika zemích světa,“ popisuje vývoj Filip Dembický, jeden z organizátorů výstavy.

Pozvali také Sabe Amthor Soe, která je ředitelkou Barmského centra v Praze. S tou se pak dohodli na uspořádání putovní výstavy. Kromě toho dělali také přednášky pro studenty. „Chodili jsme do vyučovacích hodin ZSV a zeměpisu, kde jsme mluvili o problémech v této asijské zemi,“ dodává René Kadlec. ¨

Jak oba popisují, v zemi nastala po padesáti letech velká změna. Po vojenské diktatuře nastoupila civilní vláda. „Bohužel vláda sice dělá politické reformy, ale nestará se o lidi. Z toho důvodu tam je stále hladomor,“ vysvětluje Filip.

A právě prostřednictvím této výstavy, chtějí studenti s těmito problémy veřejnost seznámit. Jejich aktivity neušly ani ředitelce barmského centra. „Paní Soe nám nabídla, že bychom mohli učit děti uprchlíků češtinu,“ říká Filip Dembický.

Příští rok maturují, takže činnost okolo lidských práv v Asii budou muset nejspíše omezit, nicméně by se k tomu rádi vrátili opět na vysoké škole. Tam by se navíc René Kadlec rád věnoval i studiu korejštiny.

„Už se korejsky učím. Bohužel v našem regionu není tolik možností, takže jsem samouk,“ říká René, kterého ke studiu tohoto trošku netradičnímu jazyku přivedl zájem o korejskou kulturu.