Je sobota dopoledne a na tržišti v Horních Marklovicích, které je jen několik desítek metrů za hranicí, vládne jako obvykle na začátku víkendu čilý ruch. Češi nakupují potraviny, zeleninu, kosmetiku a mnohé další zboží. Oni už vědí, co je tady levnější. A vajíčka, ta jdou doslova na dračku.

„Dejte mi ještě tři plata vajec,“ žádá český kupec polského prodejce Artura Konieczného. Češi prý u něj nakupují hodně a vajíčka berou ve velkém.

Pan Konieczny téměř nestíhá z auta vytahovat další plata. „Musím říct, že takhle se vajíčka ještě neprodávala. Měl jsem třicet vajec za 100 korun a teď jsem zvedl na 105 korun. A vidíte, lidé pořád kupují,“ říká prodavač.

A za pravdu mu dává několik lidí, kteří si od něj během několika okamžiků berou vajíčka doslova plnými hrstmi.

Ti, kdo bydlí kousek od hranic, prý dojíždějí na polskou tržnici často. „Bydlíme hned za rohem, takže ani neprojedeme moc benzinu,“ prozradil starší muž.

Podle jedné zákaznice se v dnešní době vyplatí dojet pro vejce do Polska i z větší vzdálenosti. „Však si to spočítejte, tady máte vajíčka zhruba za stovku, zatímco v našich obchodech to jde od 130 korun výš. Výjimkou není ani 150 korun,“ osvětlila počínání Čechů mladá žena.

Jak ale polský prodejce vysvětluje, je možné, že vajec bude méně.

„Přece jen bude moci být v kurnících méně slepic než v minulosti, takže nebude tolik vajíček,“ říká Artur Konieczny.

Jeho slova potvrzuje také prodejce, který rozložil svůj stánek o pár set metrů dál. „Kromě toho, že bude méně slepic v kurnících, tak navíc nebudou moci prodávat vajíčka chovatelé, kteří na to nemají uzpůsobené kurníky,“ prozradil prodavač, který se představil jako Bogdan.

Také on podle svých slov pozoruje větší nárůst českých zákazníků.

„Vejce prodáváme po 120 korunách a o zákazníky nemáme nouzi. Nejvíce se toho prodá v sobotu dopoledne,“ potvrdil Bogdan známý trend, že mnoho Čechů jezdí za nákupy do Polska právě o víkendu.

Naopak v českých obchodech poptávka po vejcích rapidně klesla, mnohdy o desítky procent.  

 „O vejce je samozřejmě teď menší zájem, v poslední době jich prodáme o polovinu méně, než kdysi. A to jsou v naší prodejně ještě pořád levnější, než jinde,“ sdělila prodavačka karvinského maloobchodu Hruška, která si ale nepřála uvést své jméno.

Deset vajec stojí v Hrušce 50 korun. „Navíc se blíží Velikonoce, tak jsem zvědavá, kde lidi vejce nakoupí. Vím, že pro ně jezdí za hranice, ale jestli myslí, že jsou stejně kvalitní jako česká, je jejich věc,“ dodala prodavačka.

A nemohou být vejce kupovaná v Polsku zdravotně závadná? Podle pracovníků Státní veterinární správy se však lidé o zdraví bát nemusejí, přestože polská vejce od soukromých prodejců kontrole nepodléhají.

„Pokud si lidé v zahraničí kupují výrobky pro vlastní spotřebu, neprověřujeme jejich kvalitu, ať už jde o kalhoty nebo vejce. Kontrolovat je vlastně ani nejde, nejsou v podstatě hranice. Ale co se týče trhu Evropské unie, zdravotně závadná vejce na něm nejsou,“ sdělil mluvčí Státní veterinární správy České republiky Josef Duben.