Klub Hard Cafe v Karviné-Starém Městě se stal v celém městě pojmem. „Filozofií našeho klubu je podpora karvinských a okolních muzikantů. Nechceme zvát kapely kdovíodkud. Postavili jsme scénu, zvuk a světla dobré kvality a chtěli jsme, aby si zde dělali koncerty karvinští umělci,“ přibližuje muž s přezdívkou Olaf, který s provozem klubu pomáhá.

Ačkoliv se zaměřují převážně na tvrdou rockovou muziku a místní umělce, v Hard Cafe už vystoupil i Miro Žbirka nebo Vlasta Redl. „Byly akce, kdy přišlo i dvě stě lidí,“ dodává druhý z dvojice hlavních tahounů a zároveň provozovatel klubu, Pitris.

Tehdy ještě fungovala spolupráce s rádiem Hey. Teď je lidí méně. Do Hard Cafe chodí převážně stejná karvinská klientela, jádro tvrdých rockerů středního věku. Mezi sebou se všichni znají. „Mladých rapidně ubylo, nemají peníze na zábavu. Ale to se netýká jen Karviné, je to dobou. Lidé jsou bez peněz a taky líní. Kdysi se jezdilo za muzikou i dvacet kilometrů, dneska je klub na periferii města a lidi jsou shnilí tam dorazit. Pokud kapelu moc neznají, neobtěžují se ji poznat, což zase mrzí muzikanty. Kdybychom se přestěhovali do centra, možná by zvedli zadek a přišli by,“ říká Pitris.

 

 


Radek Cieslar (Klub U Einsteina)

Právě poloha klubu na okraji města je to, co podle něj může za klesající návštěvnost poslední doby. Snaží se sice na sebe upozorňovat, reklama ale prý dnes moc nefunguje. A tak provoz klubu oba nadšenci drží, jak se dá. „Žijeme jen z útraty lidí na baru. Ale slovo profitovat bych dal do velkých uvozovek. Snažíme se to spíš uplácat tak, abychom byli aspoň na nule. Prostě to děláme z lásky k hudbě, na kšeft to není,“ shodují se.

Může se prý stát, že když akce budou končit ztrátou, přestane klub fungovat. I proto chtějí založit v brzké době občanské sdružení, aby mohli žádat o podporu město.

Zůstanou u koncertů místních kapel, které se samy ozývají podle zájmu. Do velkých jmen se moc nehrnou. „Pozvat dobrou kapelu stojí peníze. A jít do rizika s tím, že ztratíme patnáct tisíc a budeme to potom honit půl roku na pivu, je nesmysl,“ kroutí hlavou Pitris.     

Klub pro mladší a studenty

Na nedostatek lidí při koncertech si naopak nestěžuje provozní podniku U Einsteina v Karviné-Mizerově Radek Cieslar. „Ein“ jak se podniku přezdívá, funguje primárně jako restaurace a vysokoškolská menza na kolejích Kosmos. Své prostory však už dva roky propůjčuje akcím karvinské Iniciativy Dokořán. „Nejde tedy přímo o hudební klub, ale tomuto označení se nebráním,“ říká Cieslar.

Občanské sdružení Dokořán do klubu zve kapely různých stylů, chce se však vyhnout mainstreamu. Hraje se tady rock, reggae nebo ska. „Chceme být dostupní a chceme, aby lidi chodili. Oslovujeme tedy méně známé skupiny, ale i slavná jména,“ nastiňuje předseda Iniciativy Dokořán, který má s šéfem klubu stejné příjmení. Jmenuje se však Daniel.

Kapely jako Cocotte Minute nebo Vypsaná fixa, které do „Eina“ už zavítaly, může zaplatit i částí dotace, kterou dostává od města jako občanské sdružení. Lidé, kteří stavějí podium a koncerty chystají, pak dělají vše dobrovolně bez nároku na honorář.

Jsou domluvení, že Radek Cieslar poskytne Dokořánu zdarma své prostory, Iniciativa si obstará marketing a zajistí si osvětlení a aparaturu. Vstupné z koncertů jde Iniciativě, Cieslar je podle svých slov rád za tržbu na baru. „Zatím nám to takhle vyhovuje a doufám, že to bude šlapat i do budoucna. Koncert je tady jednou za tři týdny, ale nebránil bych se akcím častěji. Na tom snad ještě zapracujeme,“ povídá Radek Cieslar.

Podle Daniela Cieślara se snaží akcemi přitáhnout například středo a vysokoškoláky, kteří místo diskoték dají přednost kultuře. „Lidí by samozřejmě mohlo přijít více, ale Karviná není nějaký extrém, chodí zde stejný počet lidí jako v dalších okresních městech,“ myslí si.

Radek Cieslar je s návštěvou spokojený. „V průměru zde na akci přijde 120 lidí, což je bomba oproti víkendům, kdy se nic neděje,“ pochvaluje si. Zavřít kuchyni a věnovat se pouze hudbě prý ale nemůže, útrata lidí na akcích by ho neuživila. „My máme hudbu jako doplněk, nesnažíme se ani konkurovat klubu Hard Cafe. Jsme prostě rádi, že můžeme Karviné něco nabídnout a že se tady něco děje. Podle mě by se více klubů ve městě neuchytilo. Když by totiž měly akce zároveň, neuživí se. Lidi někdy pláčou, že musí dát za vstupné sto korun. Přitom u top českých kapel to je docela směšná částka, což nechápu,“ přemítá Cieslar.

Odpověď však zná provozní šéf Hard Cafe Pitris. „Jasně, vstup nikoho nezabije, stovku lidi dají, ale dojezd taxíkem a útrata za celý večer se vyšplhá nahoru. Na to prostě lidi dneska nemají,“ uzavírá Pitris.

Jan Olšar