Akce se konala u příležitosti Světového dne vody. Lidé mohli navštívit vodní díla Slezská Harta, Kružberk, Morávka a Žermanice. Na Kružberku a Žermanicích byla prohlídka rozšířena navíc také o rybné hospodářství s možností koupě ryb. Tradičně bylo možné navštívit i vodohospodářský dispečink a laboratoře na Varenské ulici v Ostravě.

Lidé se zajímali o povodně, počasí i znečištění ovzduší

Dají se předvídat povodně, lze odhadnout vývoj znečištění ovzduší, s jakou přesností a na jakou dobu dokážete předpovídat počasí, víte, jak bude v červenci a srpnu? Tyto a další dotazy padaly v sobotu v ostravské pobočce Českého hydrometeorolo­gického ústavu v Ostravě-Porubě, kde se v sobotu konal tradiční Den otevřených dveří.

„Těch okruhů otázek bylo několik. Od měřicí techniky, přenosu dat, přes znečištění ovzduší až po předpovědi počasí,“ řekl vedoucí regionálního předpovědního pracoviště Roman Volný.

Co se týká počasí, tak jednodenní předpověď mívá úspěšnou devadesát i více procent, v dalších dvou dnech se pohybuje mezi pětaosmdesáti až devadesáti procenty.

„Faktorů, které to mohou ovlivnit, je hodně,“ dodal Roman Volný. Někdy se tak může stát, že skutečné počasí je odlišné od meteorologických předpokladů. Ti, kteří se zajímali o to, jak bude během jejich dovolené v červenci nebo srpnu, moc potěšení nebyli. „Předpověď počasí na červenec a srpen je hodně předčasná,“ konstatoval vedoucí oddělení.