Společný projekt nadšených žen, sdružení Maryška a ZŠ na třídě Edvarda Beneše podporuje myšlenku oživení folklórních tradic spojených s Bohumínskem.

Desítka žen zapálených do projektu se pravidelně schází v Salonu Maryška a šije také doma, v každé volné chvíli. Hotovu už mají většinu sukní a zástěrek. „Začali jsme s děvčaty, protože jejich kroj bude náročnější, více zdobený,“ uvedla iniciátorka obnovení Bohumínských krojů Alena Krobotová.

Do stylového oblečení se postupně oblékne devět děvčat a sedm chlapců. Budou prvními dětmi ve městě, které na sobě budou mít Bohumínský kroj. Školáci secvičují stylový program a budou připraveni vystupovat na různých společenských akcích ve městě.

Na rozdíl od krojů pro dospělé budou ty dětské více užitné. Šičky používají takový materiál a doplňky, aby bylo dobové oblečení školákům co nejvíce příjemné. „Děvčatům se líbily hlavně zástěrky a zdobené mašle,“ pochvalovala si Alena Krobotová při nedávné kostýmní zkoušce.

Autorky dětských krojů se při jejich tvorbě inspirovaly ve starých knihách, odkud čerpají například motivy zdobení mašlí. Navštívily také regionální muzea.

Dětská varianta Bohumínského kroje navazuje na snahu obnovit Bohumínský, respektive Starobohumínský kroj. Iniciativu razí od roku 2009 Alena Krobotová ze Starého Bohumína, které pomáhají stejně nadšené ženy. Kroj se ve městě přestal nosit na počátku 19. století, kdy ho vytlačila móda spojená s průmyslovou revolucí.